Víte, které hrábě na co?

 Zahrada 
10. listopadu 2016 20:30 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Velké hrábě na listí. Internet
Spadané listí by se mělo také odstranit z choulostivých výhonků, trávy, stálezelených rostlin i z trávníku, protože rostliny mohou na vlhké listí reagovat hnitím. Z nedostatku světla vzniknou na trávníku ošklivé hnědé skvrny. 

Se špatnými hráběmi se zbytečně nadřete a úklidem listí na zahradě strávíte víc času než je nutně třeba.

Podle čeho vybírat hrábě?

Při rozhodování jaké hrábě koupit si nejdříve promyslete, na co všechno a jak moc je potřebujete. Zanedbatelné není ani to, kdo bude s nářadím pracovat. Zvlášť u činností, kterým se budete věnovat častěji se vyplatí důkladně prozkoumat nabídku trhu a vybrat si nářadí, se kterým se vám bude dobře pracovat.

Hrábě vybírejte tedy nejen podle účelu, ale také s ohledem na velikost (hmotnost) výrobku. Všímejte si také provedení výrobku – kvality a opracování materiálu, uchycení násady a materiálu, z kterého je zhotovena (dřevěné bývají nejčastěji jasanové, popř. bukové; velmi lehké jsou násady plastové či hliníkové s plastovým potahem). Některé firmy (např. Fiskars, Gardena, Wolf Garten) nabízejí odnímatelné násady, tj. můžete snadno jednu násadu použít k více druhům nářadí téhož výrobce.

Které hrábě se na co hodí?

dřevěné hrábě – využijete především při hrabání sena. Vyrábějí se nejčastěji z buku, kolíky bývají buď dřevěné nebo plastové. Rozdíl bývá v šířce hřebene od 6 kolíků (21.5 cm) po 20 kolíků (80 cm). Různá může být i délka násady (100 – 190 cm). Běžná velikost těchto hrábí je 14 kolíků (šířka hřebene 49 cm, délka násady 170 cm)

kovové hrábě – někdy tyto hrábě najdete označené jako zahradní. Nejvíce je využijete při úpravě (hrabání, urovnání či kypření) půdy. V nabídce jsou hrábě s 10 – 18 zuby, ty nejširší (42 cm) bývají zpevněny výztuhou. Nejlevnější železné hrábě včetně násady seženete na méně než sto korun. Ručně kované hrábě z oceli (14 nebo 16 zubů) s jasanovou násadou vás mohou přijít na téměř 700 Kč.

švédské hrábě – svým vzhledem připomínají vějíř. Vyrobeny bývají z pevného plastu nebo kovu (např. pozinkované). Hroty bývají buď lamelové nebo drátové. Některé typy mají pevnou šířku, jiné mají rozteč (šířku) nastavitelnou a najdete je pod označením planžetové. Využijete je při hrabání listí, trávy, plsti po vertikutaci. Šířka záběru se obvykle pohybuje v rozmezí 36 – 58 cm.

plastové hrábě – v plastovém provedení se prodávají jak již zmíněné švédské hrábě ve tvaru vějíře, tak ploché modely s pevnou šíří záběru (až 50 cm). Výhodné jsou pro úklid větších ploch. Plastové nářadí se osvědčilo všude tam, kde by mohlo při použití kovového nářadí dojít k poškození (poškrábání) povrchu.

hrábě provzdušňovací – v nabídce bývají označovány také jako vertikutační nebo řezací a patří k nejdražším. Nožové kované hrábě (např. z kalené karbonové oceli či pozinkované) slouží k odstraňování mechu a provzdušnování trávníků. Kovové hrábě (šířka 32 cm) mohou být opatřené pojezdovými kolečky, která usnadňují zpětný pohyb. Někteří výrobci nabízejí oboustranné provedení tohoto výrobku (každá strana má jinou hustotu hrotů.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda