Je okrasná kůra na zahradu skutečně jen na okrasu?

 Zahrada 
07. listopadu 2016 11:41 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Okrasná kůra má v zahradě široké využití. Shutterstock
Okrasná nebo-li mulčovací kůra se v našich zahradách už zabydlela. Díky ní působí záhony upravěně a čistě, má ale daleko více předností. Ale pozor! Ne všude se hodí!

Zahrádkáři si mulčovací kůru oblíbili hlavně proto, že se jim tak daří udržet rozlehlé plochy záhonů bez plevele. Při podzimních údržbách zahrady je použití mulčovací kůry ideální pro udržení vlhkosti u okrasných rostlin a zabránění růstu plevele na jaře.

Mulčovací kůra působí v záhonech či okrasných zahradách nejen dekorativním a estetickým dojmem, má i další funkce. Při správném použití výrazným způsobem omezuje, někdy i trvale zamezí růstu plevelů na zahradě. Velmi důležité je také udržení dostatečné vlhkosti v půdě, kterou mulčovací kůra pokrývá. Často je používána pro konifery, okrasné dřeviny, trvalky i popínavé rostliny a dřeviny. Rostliny pak potřebují méně zálivky, klesá tak spotřeba vody a ušetříte tak čas i peníze. Mulčovací kůra z borovice či smrku mimo jiné napomohá k mírnému okyselení půdy, což prospívá kyselomilným rostlinám, jako jsou azalky, rododendrony či vřesy. Dělá dobře i okrasným jehličnanům nebo listnatým keřům.

Jak použít mulčovací kůru

Pokud používáte mulčovací kůru na již založené a osázené záhony, je důležité ještě před nanesením vrstvy kůry záhon důkladně vyplít. Některé úporné druhy plevele by mohly při nevypletí prorůst vrstvou kůry a pokračovat v růstu, což většina zahrádkářů jistě nechce. V běžných okrasných záhonech se síla vrstvy mulčovací kůry pohybuje mezi 10 až 15 centimetry, je třeba počítat s tím, že kůra časem seschne a slehne a je tedy lépe při prvním mulčování nanést silnější vrstvu. Při použití kůry u stromů obvykle použijeme vrstvu silnější, kolem 15 centimetrů, a vyšší, kvůli udržení vlhkosti.

Některé rostliny tvořící trsy (např. trávy) se rozrůstají a v jejich okolí je nezbytné vytvářet nový životní prostor. Pokud pod kůru dáte i textilii, nezapomeňte na to ji postupně uvolňovat. Rozprostřená vrstva mulčovací kůry postupem času tlí, a proto se v průběhu dvou až tří let po výsadbě obnovuje. Četnost doplňování mulče je odvislá od použití typu a kvality mulčovací kůry nebo štěpky. Výběrem vhodných rostlin se po nějaké době plocha záhonu přikryje a výsadba se o sebe časem postará téměř sama.

Mulčovací textilie

Podkladní mulčovací textilie zabezpečí nemožnost prorůstání plevele, a vy tak můžete použít slabší vrstvu mulčovací kůry, než když ji nepoužijete. Obvyklá úspora množství kůry činí 1/2 oproti klasickému použití, a zcela jistě se tento způsob vyplatí. Problematické někdy bývá rozprostření textilie mezi již zasazené okrasné stromy a keře, ale jde to i tak. Vyžaduje to jen větší trpělivost.

Zcela bez údržby? Omyl!

Aplikací kůry na záhony se stává, že kůra při svém rozkladu spotřebuje dusík, který si bere z půdy. Ten samozřejmě chybí rostlinám a proto se takto zpracované záhony hnojí intenzivněji. I takzvané bezúdržbové záhony potřebují péči! Ta spočívá v omezeném pletí, které je velmi snadné a rychlé - pokud se provádí pravidelně.

Bez mulčovací kůry?

Záhony bez mulčovací kůry (např. trvalkové) a netkané textilie vyžadují pozornější údržbu, která spočívá v pravidelném pletí a v častější zálivce. Tento typ výsadby je vhodný pro rostliny vyžadující volné ale kontrolované přemnožování, z estetických důvodů či pro zálibu v práci na zahradě. Pro rostliny je takový způsob pěstování přirozenější a dá se dosáhnout lepších výsledků růstu a květenství. Zvláště u tohoto způsobu pěstování se ale vyžaduje odborná údržba, aby nedocházelo k možnému znehodnocení záměrů architektonického řešení celého záhonu.

Barevné hrátky

Kromě mulčovací kůry můžete pořídit i jiný materiál, například dřevěnou štěpku. Má delší výdrž a navíc použitím dřevěné štěpky nebo drtě můžete dosáhnout zajímavých barevných kombinací - tato štěpka je totiž dodávána i v několika barevných kombinacích - obvyklé barvy jsou zelená, červená, žlutá či hnědá. Lze díky tomu dosáhnout kontrastu jak s rostlinami a keři na záhonu, tak i s ostatním materiálem - soliterními kameny a valouny, kačírkem, dlažbou, fasádou domu či barvou plotu, pergoly, zahradního domku, chaty nebo altánu.

Varování

Jedno si před pořízením mulčovací kůry dobře zapamatujte. Mulčovací kůra není vhodná pro všechny druhy okrasných rostlin! Je třeba počítat s tím, že vrstva kůry bude ovlivňovat pH půdy, a tudíž je sporné použití i rostlin, které nesnáší kyselou půdu. Bez potíží je však naprostá většina okrasných keřů a stromů, kterým mírně kyselá půda nevadí. U rostlin, které mají mělce položené kořeny (některé druhy trvalek, růží, některé druhy kapradin) někdy dochází k nedostatku dusíku v horní vrstvě půdy. Důsledkem toho je špatná kondice rostlin, jejich celkově špatný vzhled, skvrny na listech či žloutnutí listů!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008