Nemáte kanalizaci? Pořiďte si čističku!
Pojmem žumpa lidově označujeme jímku pro shromažďování a pravidelné vyvážení odpadních vod. Obvykle se jedná o zakopanou nádrž z plastu, betonu či kovu s minimálně jedním kontrolním otvorem o rozměrech 600x600 mm. Důležité je vybrat si žumpu o dostatečném objemu, který se počítá podle počtu osob, které dům obývají.
Jelikož jsou dnešní domácnosti vybaveny vodovodní přípojkou, WC a koupelnou, je třeba počítat se 130 až 150 l na osobu a den, což pro čtyřčlennou rodinu při četnosti vyvážení dvakrát do měsíce představuje žumpu o objemu 10m3. Obvyklý objem cisterny fekálního vozu je 5 či 10m3, ale vzhledem k ceně jednoho vyčerpání žumpy, je ideální pro dům se čtyřčlennou rodinou vybudovat žumpu o objemu 20m3.
A co septik?
Na rozdíl od žumpy, kde se odpadní vody pouze shromažďují, představuje septik pokročilejší zařízení, protože zde dochází k předčištění a odkalení tekutého odpadu. Septik má však poměrně malou účinnost, proto se obvykle kombinuje se zemním pískovým filtrem nebo kořenovou čistírnou. Septik je vhodný pro domy bez teplé vody či rekreační objekty nebo jako dočasné řešení pro domy, které budou v budoucnosti napojeny na centrální čistírnu odpadních vod. Finanční náklady na pořízení septiku jsou podobné jako u jímky.
U septiku je potřeba vyvážet kalové usazeniny, ale není to tak dramatické jako u žumpy, četnost vyvážení se pohybuje přibližně jedenkrát za rok, v některých případech i méně často. Počítejte ovšem s tím, že stavba septiku se neobejde bez stavebního povolení a vypouštění vyžaduje povolení příslušného vodoprávního úřadu.
Domovní čistírny odpadních vod
V případě, že obec v místě vašeho domu nebo rekreačního objektu s kanalizací nepočítá, vyplatí se zřídit domácí čističku odpadních vod. Porovnáme-li čističku s žumpou nebo septikem, jedná se z dlouhodobého hlediska o bezesporu výhodnější způsov, jak se s odpadní vodou vypořádat. Domovní čistírny využívají schopnosti mikroorganismů rozkládat pomocí kyslíku organickou hmotu, a to vše v kombinaci s mechanickými metodami čištění.
O čistírny domovních odpadů je potřeba pečovat a pravidelně dosávat a odvážet kal.
Provozní náklady u domovních čistíren jsou spojeny se spotřebou elektrické energie. Nejnižší spotřebu mají čističky biologické, používající aerobního procesu čištění, kde nejsou žádné dodatečné mechanické rotory, míchadla nebo biodicky.
Domovní čistírna odpadních vod je podle české legislativy vodním dílem, a proto její povolení vydávají vodoprávní úřady.