Zahradní lavička vlastní výroby

Dodržujeme kvalitní postup při výrobě zahradní lavice.
 Dílna 
03. června 2016 17:37 / Internet
  0   0
Zahradní lavička je skvělým místem, kde si můžete sednout a těšit se svými zahradnickými úspěchy.

Celou lavici sestavíte z prken ze smrkového dřeva o stejné tloušťce 2,5 cm. Na kostru lavice a její přední i zadní nohy si připravíte prkna o šířce 10 cm (celkem šest kusů), na sedák tři prkna široká 15 cm a na opěradlo postačí jedno prkno široké 20 cm.

Spojovacím materiálem na sedák a opěradlo jsou vruty 4 x 50 mm (16 ks) a na připevnění nohou použijte raději vruty vratové 6 x 60 mm s matkou a podložkou (12 ks). Z nářadí budete potřebovat jen pilku na dřevo, vrtačku, akušroubovák, gumovou palici, metr a tužku, brusný papír.

Výroba kostry lavice

Nejdříve si udělejte kostru lavice. Vytvoříte ji ze dvou 10 cm širokých prken, dlouhých 140 cm a dvou stejně širokých prken o délce 50 cm. Do všech čtyř prken udělejte výřezy z boku do hloubky 5 cm a na šířku 2,5 cm, vždy 5 cm od kraje prken. Pak je zaklesněte do sebe a poklepem gumové palice spojte, vznikne tím tzv. truhlářský spoj – přeplátování.

Přední a zadní nohy

Nyní si můžete připravit nohy lavice. Přední nohy uděláte opět ze dvou 10 cm širokých prken seříznutím na délku 42 cm. Vyvrtáte do nich 4 otvory pro sešroubování ve vzdálenosti vždy 2 cm od kraje na rozteč 5 cm. Ke kostře je připevníte pomocí vratových vrutů 6 x 60 mm s matkou a podložkou.

Zadní nohy upravíte na délku 85 cm. Jejich horní část pak skosíte v délce 20 cm tak, že největší úběr (úplně nahoře) bude 3 cm. Skosení je důležité pro příjemnou polohu opěradla, které zde bude k zadním nohám připevněno. S kostrou spojíte nohy pomocí výřezu, lepidla a vrutů. Výřez do zadních nohou provedete následovně: přiložíte zadní nohu k přední noze a z místa, kde přední noha končí, provedete směrem ke kratší části prkna nohy výřez 10 cm na délku a 5 cm do hloubky. Pak vyříznutým otvorem, do kterého nanesete lepidlo Soudal na dřevo, zasunete nohy k zadní straně kostry a připevníte vratovými vruty 6 x 60 mm s matkou a podložkou. Zadní nohy stačí připevnit pouze dvěma vruty, protože spoj je pevnější než u předních nohou díky jejich zasazení výřezem do kostry lavice. Přední i zadní nohy přišroubujte do kostry vždy z vnitřní strany.

Sedák lavice

Sedák sestavíte ze tří prken širokých 15 cm a dlouhých 150 cm. Do prkna, které bude pod opěradlem u zadních nohou, uděláte na obou jeho koncích 10 cm z každé strany výřez do hloubky 5 cm na šířku 2,5 cm. Nad kostrou lavice pak prkno výřezy přiložíte k zadním nohám a připevníte dvěma vruty dolů do kostry. Zbylá dvě prkna přišroubujete bez dalších úprav také dvěma vruty 4 x 50 mm, vždy smezerou 0,5 cm mezi sebou.

Opěradlo lavice

Opěradlo vyrobíte z jednoho nejširšího prkna (20 cm), které seříznete na délku 150 cm a přišroubujete na skosenou horní část zadních nohou. Tím máte celou lavice sestavenou. Závěrem můžete ještě všechny strany hotové lavice vyhladit a zaoblit smirkovým papírem a případně opatřit vhodným venkovní nátěrem na dřevo.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Dnešní lepidla zvládnou slepit prakticky jakýkoliv materiál. Jen vybrat správné!
Kabátek dokážeme dát domu sami. Stačí jen vědět, jak na to
Jak obarvit látku kávou nebo čajem
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Radioaktivita nad Evropou pochází ze zařízení na palubě satelitu, tvrdí Rusové

Věda & Vesmír

Nové důkazy přepisují historii osídlení naší planety! Vše bylo jinak

Bydlení

Chcete nádherně čisté nádobí z myčky? Pět tipů, jak na to