Elektrické vyhřívání okapů

Topné kabely do okapů uspoří dřinu i peníze
 Dům 
28. prosince 2016 08:09 / Internet
  0   0
Přívaly sněhu znamenají mimořádnou zátěž pro okapy, obzvlášť v horských oblastech. Jejich poškození, či dokonce utržení snadno předejdeme instalací elektrického vyhřívání. Nevítaná kalamita totiž nehrozí jen při velké sněhové nadílce, ale i když začne masa sněhu roztávat.

Topný kabel a vhodně zvolená regulace zabezpečí volný odtok vody ze střešního pláště, průchodnost žlabů a svodů a průběžně odstraňuje nahromaděný sníh. Regulace s vhodně umístěnými čidly na různých místech střechy dokáže bez problémů ohlídat 24 hodin denně kritickou kombinaci teploty a vlhkosti. V situacích, kdy podle zkušenosti dochází ke vzniku rizikových komplikací, spíná funkci systému, jenž se zase automaticky vypíná, když teplota stoupne nad nastavenou hodnotu nebo vlhkost ze sledovaných míst vymizí.

Vypadá to jako luxus, ale topné kabely si může pořídit opravdu každý, protože přijdou na pár tisíc korun, tedy jsou určitě levnější než výměna zničených opaků a svodů. Například čtyřmetrové potrubí ochráníme kabely za necelé dva tisíce, vyhřívací sadu do okapů pořídíme i za necelé tři tisíce. Instalace je velmi snadná, takže ji určitě zvládneme sami. Jen je třeba počítat s vyšším účtem za elektřinu, ročně nejméně o 700 korun.

Topné kabely nejsou nic nového, již dlouho se používají jako podlahové topení v interiérech. Vývoj a zlevnění technologií přinesly možnost jejich využití i venku, tam však potřebují o něco vyšší výkon. Dráty jsou dobře kryté izolací, takže se styku elektřiny s vodou opravdu nemusíme obávat. Některé typy mají dokonce atest na styk s pitnou vodou, takže je můžeme namísto pracného vypouštění vodovodního systému snadno instalovat přímo do potrubí.

Topný kabel se zapojuje do sítě přívodním kabelem, který musí být dost dlouhý a uzpůsobený použití ve venkovním prostředí. Některé typy dokážou i samy regulovat výkon podle teploty okolí, přesto odborníci doporučují raději připojit ke každému kabelu i zařízení pro regulaci, hlavně kvůli úspornosti. Termostat a čidla zapnou kabel, teprve když se venku ochladí nebo napadne sníh. Když už ohřev nemá žádný efekt, systém se automaticky vypne. Jednodušší regulace má termostat na teplotu vzduchu, složitější sledují i vlhkost, přítomnost vody, sněhu a námrazy. Připojení do sítě by měl posoudit elektrikář. Určitě bude nutné nainstalovat v domě proudový chránič a možná i posílit hlavní jistič.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Pěstování, sklízení a uchování majoránky
Ideální teploty v bytě? V koupelně si přitopte, v ložnici větrejte!
Vánoční stromek v květináči. Co s ním po Vánocích?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Levné cestování je v kurzu. Nabízíme pár tipů pro všechny, kteří chtějí na cestách ušetřit

Věda & Vesmír

Jak to ve skutečnosti bylo s pásem cudnosti? Největší mýty, kterým lidé stále věří

Bydlení

I staré květináče lze zbavit skvrn. Díky snadnému fíglu budou opět vypadat jako nové