Růže si můžete doma snadno usušit a použít k dekoraci bytu

 Dílna 
31. července 2017 14:54 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Ze sušených růží se dají doma dělat úchvatné dekorace. Pokud dodržíte pár jednoduchých pravidel, zvládnete si květy usušit i sami. Shutterstock
Sušené růže dokáží každý byt krásně vyzdobit. Není třeba přitom utrácet peníze za již usušené květy v obchodě, zvládnete je usušit i doma, třeba z květů z vaší zahrádky. Postup sušení růží není nic složitého, pokud se dodrží několik důležitých zásad.

Správné místo

Nejprve je nutné najít vhodné místo pro sušení růží. Ideální je, aby byly růže sušeny ve tmě a suchu. Toto místo by mělo být zároveň i dobře větrané a vzdušné - efekt sušení se tak urychlí a nebude docházet ke vzniku plísní.

Klasické sušení

Na temném a suchém místě zavěste růže hlavičkami dolů a ideálně od sebe tak, aby se květy vzájemně nedotýkaly. Vyhnete se tak vzniku hnědých fleků, způsobených počínající plísní, a zároveň je po usušení od sebe snadno oddělíte bez poškození. Pokud sušíte velkou kytici růží, je lepší ji rozdělit na menší svazky.

Alternativní sušení

Sušení ve vodě

Pro růže existuje hned několik metod sušení. Jednou z nich je takzvané sušení ve vodě, kdy je růže postavena do nádoby s vodou, kde je maximálně 1,5 centimetru vody. Takto růže postupně spotřebuje veškerou vodu a pomalu uschne do požadovaného vzhledu. Tímto způsobem sušení trvá obvykle okolo 10 dnů.

Mikrovlnka

Další metodou je sušení v mikrovlnné troubě. Tato metoda skutečně také funguje, ale vzhledem k velikosti růží není vždy vhodná. Pokud ji však chcete vyzkoušet, určitě je dobré troubu nastavit na nejnižší možný výkon, jinak růže můžete doslova spálit a kompletně je znehodnotit.

Vysoušecí látka

Další metodu je použití vysoušecí látky, která se nazývá silikagel. Tento speciální přípravek je běžně k dostání např. v prodejně s laboratorními potřebami či na internetu a jeho účinky jsou takové, že dokáže snadno pohlcovat veškerou přebytečnou vodu. Při jeho použití tedy rostliny umístíte do nádoby, která má dno posypané touto látkou, a samotné rostliny opět posypete. Ačkoliv může tato metoda trvat poměrně dlouho, výsledkem jsou dokonale usušené květiny, které si zachovají svůj vzhled i své barvy. Použití silikagelu při sušení se nemusíte bát, protože je naprosto netoxický.

Které růže jsou vhodné na sušení

Nejideálnější jsou růže tmavších barev. Lépe se suší a také po usušení lépe vypadají – barvy totiž tolik neblednou a jsou výraznější. U žlutých a bílých růží musíte počítat nejen s blednutím, ale i s mírnou změnou barvy - mohou mít později nádech okrové až hnědé barvy.

Jak pečovat o usušené růže

Aby výsledek sušení růží vypadal co nejlépe, zafixujte růže po úplném vysušení profi sprejem na sušené květiny. Pokud ho nemáte, dobrou službu vám udělá i klasický lak na vlasy. Je však dobré si dát pozor na parfemované laky na vlasy. Z růží parfém jen tak nevyprchá a po čase by to mohlo být nepříjemné. Na sušených růžích se hodně usazuje prach. Ten zlikvidujete poměrně snadno proudem vzduchu, například pomocí fénu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu