Montáž žaluzií je jednoduchá, jen musíte dodržet správný postup

Po té, co obdržíte vaše žaluzie, si je můžete sami namontovat.
 Ostatní 
25. října 2017 20:42 / Shutterstock
  0   0
Pokud jste si doma nechali udělat výměnu oken, určitě stojí za to zauvažovat také nad pořízením nových žaluzií do oken, která budou sloužit jako efektivní stínící prvek. 

Montáž žaluzií je jednoduchá, avšak aby vám žaluzie dlouho sloužila je potřeba při montáži dodržet správný postup. 

Pomůcky k montáži

Aku šroubovák, nůž, kombinované kleště, tužka, vrták průměr 3 mm, pro červíky do eurooken 4 mm, metr nebo šablona z vymezovací podložky

Kontrola

Před montáží doporučujeme provést kontrolu všech dílů dodávky zboží. Součástí dodávky jsou samořezné vruty, náhradní fixační kolíčky a aretace řetízku.

Vlastní montáž

Pokud použijete pro rozbalení nůž, dejte pozor na poškození vodících silonů. Pokud se to přesto stane, dají se vyměnit a najdete je v nabídce obchodu.
Žaluzie rozneste k oknům podle pozic a správného ovládání, předejdete tím možné záměně.

Pro snazší manipulaci neroztahujte žaluzii před montáží.
Žaluzii přiložíte na místo uchycení a zkontrolujete v okenním křídle, jestli její rozměr odpovídá (obvykle díky zkoseným zasklívacím lištám vzniká po přiložení žaluzie vůle cca 3 mm) a zda boční koncovky pro uchycení vrutů řádně doléhají. Provedete případné podložení žaluzie pomocí distančních podložek (pokud je hloubka zasklívací lišty menší než 16 milimetrů použijte distanční podložky). 

Zavěšení žaluzie

Provedete kontrolu, zda je ovládání žaluzie na správném straně. Žaluzii přesně umístíte na střed a přišroubujete k okennímu křídlu nebo rámu pomocí čtyř vrutů. Přesnější je označit vrtané otvory tužkou, žaluzii odložit stranou a alespoň 2 otvory předvrtat.

Kotvení silonu

Nahoře v místě, kde vychází silon z profilu žaluzie metrem změříte vzdálenost silonu od zasklívací lišty okna a vzdálenost od skla.
Naměřené rozměry přenesete na spodní zasklívací lištu nebo rám okna (podle typu okna) a vyvrtáte otvory vrtákem hss 3 mm. Do navrtaných otvorů vsunete nejprve silon s uzlíkem a poté zatlačíte fixační kolík.

Vypnutí silonu 

V horní části žaluzie vytáhnete pojistku, která jistí silon a vytáhnete silon tak, aby byl napnutý a zajistíte pojistkou.
Přebytečné konce odstřihnete (nechte hornímu silonu rezervu cca 5cm).
Nasadíte krytky (nejprve krytky zespoda nasaďte a nahoře docvakněte).

Vyměření aretace řetízku 

Řetízek svisle natáhnete a přiložíte podložku na výšku (řetízek je napnutý) a označíte tužkou na zasklívací lištu rysku (metrem 9 cm od spodní části řetízku).
Přiložíte aretaci řetízku a přišroubujete a nasadíte krytku aretace.
Zkontrolujete funkčnost žaluzie vytažením a stažením. Pokud žaluzie nedosedá na spodní zasklívací lištu okna, můžete provést vycentrování fixačních kolíčků jejich pootočením, kolíčky nemají otvory ve svém středu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Věda & Vesmír

Proč je sluneční koróna teplejší než povrch samotné planety? Mohou za to magnetické vlny

Bydlení

Prorůstající plevel mezi dlažbou nikdo nechce. Odstraňte jej rychle a účinně i s kořeny

Zavřít reklamu