Stavíme pergolu: Co je out a jakou roli v tom všem hraje slunce?

Návrh je lepší udělat si na papír, abyste měli jasnou představu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
08. června 2018 09:27 / Shutterstock
  8   3
Shrnujeme tu nejdůležitější body, které se týkají stavby pergoly. Toto posezení najdete pomalu už v každé zahradě a není se co divit, mnozí z nás tam rádi odpočívají s rodinou i spřádají plány na další údržbu domu.

Postavit si pergolu se může zručnému kutilovi jevit jako snadný úkol, ale i při stavbě jednoduché konstrukce je třeba pamatovat na několik pravidel. 

Důležitý je výběr dřeva, stavba základu, ale také výběr umístění pergoly. O tom všem píšeme v následujících odstavcích. Jak začít?

Nepodceňovat výběr dřeva

Dřevěné stavby a konstrukce se nejčastěji vyrábejí z jehličnatého dřeva. To by mělo být při stavbě a následném nátěru řádně vysušené na max. 15 % vlhkosti.

Vlhčí dřeva se špatně opracovávají, v průběhu velice krátké doby začnou pracovat a praskat. Povrchově upravovat vlhké dřevo je nejen nepohodlné, neboť dřevo stále nedosahuje tak hladkého povrchu, ale navíc hůř nasává ochranné látky a barvu.

Dobrý základ

Pergola stojí na nosnících, jejichž pevné spojení s terénem nejvíce ovlivňuje stabilitu konstrukce. Není třeba hned stavět mohutnou betonovou desku a k ní kotvit jednotlivé stojky pergoly.

Důraz je třeba klást spíše na kování, do kterého sloupky připevníte. Kotvy lze upevnit samostatně zabetonováním nebo přišroubováním k betonovému pilotu.

Zorientovat pergolu podle slunce

 Je příjemné sedět v posledních paprscích zapadajícího sluníčka, ale už méně příjemné je sedět v době oběda pod palbou poledního žáru.

Postavení pergoly je proto třeba uzpůsobit orientaci zahrady, stínových míst apod. Při plánování využijte i mříže a dělící stěny, které nepříjemné paprsky nebo vítr odcloní.

Tlusté sloupy nejsou vše

Představa, že čím silnější trámky pergolu ponesou, tím lépe, není vždy nejlepší. Mnohem větší pozornost je třeba věnovat příčným a vazným střešním ráhnům, která ponesou celou váhu střechy.

Tloušťku sloupků odvozujte spíše od váhy střešní konstrukce. Pokud plánujete pevné zastřešení, využívejte sloupků min. 90×90 mm a lepených střešních hranolů.

Zastřešit s rozmyslem

Zastřešit pergolu se zdá být praktické, ale pozor. Umisťujete posezení hned u prosklených dveří na terasu? Nebude vám pevná střecha ubírat světlo v místnosti? 

Než se rozhodnete pro konkrétní krytinu, zorientujte se na trhu a opravdu si dobře rozmyslete, kterou použít. V tomto článku píšeme o různých typech zastřešení, tak se podívejte.

Hřeby jsou out

Používat v dnešní době hřebíky je už opravdu krok zpátky. Pozinkované vruty jsou již stejně jako kovové patky standard.

Vruty mají mnohem lepší pevnost a udrží dřevo pohromadě i v době, kdy silně pracuje. Pozinkováním zabráníte oxidaci kovu i po mnoha letech jak u spojovacího materiálu, tak u kotvících patek.

Doplňky vše zútulní

Pobyt v zahradním posezení bude příjemný, když si ho dotvoříte podle sebe například květináči, mřížkou, kvalitním posezením nebo něčím dobrým na zub. Prostě pro dokonalý relax.

Iva Dvořáková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Bydlení

Letněné pokojovky nepřenášejte z venku hned do interiéru. Věnujte jim čas, aby se přizpůsobily

Zavřít reklamu