Nebojte se zaplatit víc za ekologické vytápění, ve finále ještě ušetříte

Na nový kotel můžete čerpat dotaci
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
01. března 2019 11:18 / Depositphotos
  1   2
Dobrá počáteční investice může přinést své ovoce a platí to i u ekologického vytápění. Moderní topné systémy mají technologie, které nešetří jen životní prostředí, ale také vaši peněženku.

I když je pořizovací cena vyšší, náklady na provoz se snižují. Při výběru vytápění domácnosti rozhodují mimo jiné i tepelné ztáty objektu. Čím menší jsou, tím úspornější technologie můžete využít.

Využít dotace

Pokud se chystáte vyměnit starý kotel na tuhá paliva za nový ekologičtější zdroj, můžete využít dotace. Z Evropské unie je rozděluje ministerstvo životního prostředí prostřednictvím krajských úřadů. Většinu tak můžete zaplatit z dotace, získat lze i více než 100 tisíc korun podle typu kotle.

Na kombinovaný kotel uhlí a pelet je dotace nejnižší, na automatický kotel na pelety a na tepelné čerpadlo pak nejvyšší. Větší úspory je možné dosáhnout při spojení kotle se solárními systémy, tepelným čerpadlem nebo dalšími systémy, na které lze získat dotace.

Moderní jsou v poslední době automatické kotle na tuhá paliva, které sami přebírají kontrolu nad přísunem paliva a spalovacího vzduchu do ohniště, takže umožňují co nejlepší spalování. Vedle uhlí se používá biomasa v podobě dřeva, dřevěných briket, dále pelety nebo štěpka.

Konstrukce plynových kondeznačních kotlů umožňuje, aby vodní páry tvořící podstatnou část spalin zkondenzovaly ve výměníku a část svého tepla použily pro ohřev topné vody a přípravu teplé. Díky technologii jsou šetrnější k životnímu prostředí, než tomu bylo u starých plynových kotlů. V porovnání s nimi spotřebují až o třetinu méně energie.

Velký dům

Cena kotlů na tuhá paliva začíná podle typu na 20 tisících, ale vyšplhat se může i na několikanásobně vyšší částku, pokud máte například velký rodinný dům. Musíte se tedy poradit s odborníkem, který kotel bude pro váš dům stačit a který naopak objekt nevyteplí pořádně.

Pořídit si můžete i tepelné čerpadlo, které odebírá tepelnou energii z okolí a přenáší ji přes vnitřní jednotku do topného systému domácnosti. Podle zdroje vstupní energie se dělí na několik typů. Mezi nejvyužívanější patří vzduch a voda. Výhodou je neomezená zásoba vzduchu, nenáročná instalace a nižší pořizovací náklady.

Krbová kamna

Typ země s vodou využívá teplo nepřímo přes výměník tepla a zemní kolektor. Voda s vodou čerpá teplo z podzemní vody. Domácnosti mívají díky čerpadlu levnější sazbu elektrické energie. U čerpadla musíte počítat s náklady kolem 150 tisíc korun, Záleží však na typu a řešení.

Vytápění lze doplnit krbovými kamny, která jsou užitečná hlavně v zimě. Občas si s nimi ale můžete zatopit taky na jaře nebo na podzim, pokud je chladnější počasí. Existují sálavá kamna a konvekční. U sálavých hlavní teplo vychází do okolí přes skleněné okénko ohniště. Konvekční kamna uvolňují teplo do celé místnosti a domu přes vzduchové otvory v obložení. Jak vyčistit krb, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Malý ostrov, který nabízí velké dobrodružství. Tady se rozhodně nudit nebudete

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Bydlení

Podle čeho vybrat správnou velikost přikrývky. Zdá se to být jednoduché, ale má to svá pravidla

Zavřít reklamu