Velký vánoční úklid znamená také perfektní vyčištění podlah. Víte, jak je správně čistit?
Lakované dřevěné podlahy nebo parkety či palubky ošetřené olejem a voskem si při gruntování zaslouží trochu víc než jen setřít. Kdo má doma velké plochy parket nebo prken, tomu se vyplatí mít v dílně stojovou brusku-leštičku, zvlášť na podlahy olejované nebo voskované, které se musí pořádně ošetřit alespoň jednou ročně.
S lakem je to snazší – stačí ho pořádně vytřít a úpotom použít speciální přípravek na lakované podlahy, který vytvoří na laku tenoučkou lesklou vrstvu. Lakovaná podlaha se pak bude zase nějaký čas snáz stírat od nečistot.
S podlahami olejovanými a voskovanými je to trochu náročnější. Ovšem dřevo ošetřené olejem nebo voskem získává sametový vzhled, zdůrazní se jeho kresba, díky pigmentovaným voskům můžete podlahu i lehce dotónovat do barvy, kterou si přejete. Právě proto se dnes v mnoha domácnostech lidé vracejí k olejům a voskům, je to podlaha pro fajnšmekry. Také lépe odolává oděru a hlavně – neklouže! Výhodou je i to, že olej i vosk se dají opravit v malých plochách, kdežto poškozený lak se musí obrousit a znovu nanést v celé ploše. Navíc dnes už nemusíte hodiny klečet na kolenou a klůckem leštit zatepla nanášený vosk, moderní přípravky se nanášejí jednoduše naředěné vodou a s leštěním vám pomůže strojová bruska – leštička.
Když chcete olejované nebo voskované parkety oživit skutečně důkladně, nestěčí je jen umýt speciálním přípravkem, chce to vzít na pomoc kotoučovou brusku s jemným smirkem a celou podlahu lehce přebrousit. Tak se odstraní nejen starý zašlý nátěr, ale i všechny skrvny.
Pak je třeba podlahu důkladně zbavit obroušeného prachu, vysát a ještě setřít vlhkým hadrem nebo mopem.
Poté nanesete novou vrstvu oleje nebo vosku. Ideální je aplikace pomocí brusky s bílým nebo béžovým speciálním padem (tedy hadříkem, který se navlékne na kotouč bursky – leštičky. Podle druhu požitého přípravku necháte podlahu po vyleštění několik hodin zcela v klidu, ani po ní nechoďte, když tak je lehce našlapujte v čistých bavlněných ponožkách – každé smítko prachu by se do nezaschlého vosku nebo oleje mohlo napevno zadřít. Po asi 6 hodinách je na podlahu možné normálně vstoupit, plné zatížení ale necháme raději až na druhý den.
Když chcete mít olejovanou nebo voskovanou podlahu pořád pěknou, nepoškrábanou, pořiďte nábytku, se kterým hýbete (židle, křesla, stolky) bačkůrky – návleky z filcu.