Mikrovlnku nemusíte používat jen k ohřevu jídla, zkuste v ní vytvořit umělecké dílo

Bytový textil můžete oživit batikou
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dílna 
15. února 2018 13:50 / Pinterest
  5   0
Přemýšlíte, jak vylepšit tričko, povlak na polštář nebo máte chuť vytvořit na stůl zajímavý ubrus nebo prostírání? Pokud máte doma mikrovlnku, můžete vyzkoušet jednu zajímavou výtvarnou metodu. Zvládne ji i amatér.

Bytový textil lze docela jednoduše dotvořit pomocí batiky. A barvy na látce se nemusejí fixovat jen povařením v hrnci, jde to totiž i v mikrovlnce.

Kombinace sypané a vyvazované batiky, kterou nakonec zafixujete v mikrovlnné troubě, je nejen velmi zajímavá, ale také jednoduchá technika. Použít ale lze i naředěné barvy. Látku můžete obarvit i tradiční japonskou metodou, o které jsme blíže psali zde.

Zapomeňte na hrnec

Asi každý zná batikování, kdy látku složitě vaříte v hrnci s barvou, která pak jde z nádobí odstranit jen velmi těžko. Pokud ale použijete místo hrnce mikrovlnku, všechny tyto starosti vám odpadnou.

Výhod má ale tato metoda ještě více - na rozdíl od jiných postupů nebudete omezeni jen na běžné vzory, jako jsou kolečka či proužky. Na svém novém výtvoru si budete moci nakreslit takřka cokoliv.

Co budete potřebovat

Na batikování v mikrovlnce budete kromě samotného spotřebiče potřebovat také další pomůcky:

  • barvy na textil
  • světlou přírodní látku
  • bavlněný provázek
  • igelitku
  • injekční stříkačky nebo štětec
  • podložku
  • vodu

Látka, kterou budete batikovat, musí být stoprocentně přírodní. Textil s umělou příměsí by se mohl v mikrovlnce poškodit. Ideální je tak bavlna či len. Mějte také na paměti, že barvená látka musí být před vložením do mikrovlnky mokrá, jinak hrozí její zničení.

Jak na to

Postup můžete zvolit dvojí. Rozdíl je v použití barev.

První metoda spočívá v tom, že můžete látku vyvázat podobně jako u klasické batiky provázkem (vytvoříte různá kolečka či proužky). Použití vázané batiky ale není nutné. Fígl tohoto postupu spočívá v tom, že pro barvení použijete barvu v prášku.

Práškové barvy nasypte přímo na mokrou látku rozloženou na fólii nebo podložce. Pigmenty sypte podle vlastního vkusu, zpravidla z obou stran látky. Při práci ale buďte opatrní, když se vám barva rozsype, odstranění šmouh vám dá pořádně zabrat.

Druhá metoda pracuje s textilními barvami rozmíchanými třeba v kelímku od jogurtu. Vodou ale šetřete, barva nesmí být příliš řídká. Barvu pak nanášejte na mokrou látku pomocí štětce nebo injekčních stříkaček.

Oblíbenou spirálu vytvoříte například tak, že do mokré látky upíchnete dřevěný kolíček a zatočíte s ní, až z látky vytvoříte růžici. Do ní pak pomocí injekčních stříkaček aplikujete různé barvy.

Jakmile budete mít vzor hotový (ať už pomocí práškových barev nebo těch naředěných), mokrou látku opatrně smotejte, přeložte či přehněte a dejte do igelitového sáčku, který předem propícháte.

Mikrovlnku nastavte na plný výkon asi na sedm minut, záleží ale na typu mikrovlnky - je třeba si proto ověřit výkon vlastní trouby. Po obarvení sáček opatrně vyjměte (pozor, je velmi horký) a nechte částečně vychladnout.

Nakonec obarvený textil vymáchejte ve studené vodě, do které přidejte asi 2 dl octa. Pokud jste použili provázky, odstraňte je, znovu vymáchejte v octové vodě, usušte a vyžehlete.

Na co si dát pozor

Nikdy nedávejte balíček do mikrovlnky suchý! Pozor také, ať se neopaříte, balíček je po vyndání z mikrovlnky plný páry. Pečlivě si hlídejte i čas v troubě -  pokud látku necháte v mikrovlnce příliš dlouho, může shořet a napáchat pořádnou paseku.

Barvy se mohou na mokré látce různě rozpíjet a obtiskávat, proto přemýšlejte před každým krokem, smotáváním apod.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu