Vyznáte se v druzích kleští?

 Dílna 
06. října 2014 02:07 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Základní sada kleští v praktickém pouzdru nám zpočátku postačí. Podle potřeby pak dokoupíme další naradikucera.cz
Říká se, že správnému kutilovi stačí jen tři druhy kleští - kombinačky, štípačky a sikovky. Takovou pohádku však vyprávějí pouze ti, kteří se za kutily jenom vydávají. Ve skutečnosti budeme v domácí dílně potřebovat druhů kleští trochu víc.

Kvalitu kleští poznáme podle oceli, z níž jsou vyrobeny. Měly by být z legované chrom-vanadiové (cr-v) oceli, takže když nám náhodou spadnou na zem, určitě se z nich nic neodlomí. Také se neohýbají a vydrží požadovanou námahu. Jejich kvalitu zvyšují ještě další úpravy a vychytávky, jako jsou třeba měkčené rukojeti či protiskluzný povrch. Někteří výrobci používají pouze poniklované nebo pochromované železo. Docílí tím sice extrémně nízké ceny, ale kvalita bývá mizivá. I pro kleště tudíž platí, že je nepůjdeme koupit na tržiště.

Takzvané kombinačky se vyrábějí už jen s izolovanými rukojetěmi a je vhodné pořídit si více velikostí. Elektrikářské kleště jsou rovněž izolované, mají zašpičatěné čelisti a břit na štípání a odizolování drátu. Umožňují na drátu udělat očko. Čelním štípačkám se někdy říká tesařské a snadno se jimi také vytahují hřebíky. Štípačky stranové neboli boční slouží k všestrannému použití. Vyrábějí se v mnoha velikostech, od malých do dlaně až po velké, které se drží oběma rukama.

Sikovky, rovněž označované jako montážní stavitelné kleště, jsou k mání v různých provedeních a velikostech. Levné mívají horší mechanismus na přestavování, proto je lepší raději si připlatit. U samosvorných kleští lze nastavení zaaretovat, používají se podobně jako sikovky nebo hasák.

Kromě již jmenovaných druhů existuje i řada opravdových specialit. Do této skupiny patří nýtovací, děrovací neboli průbojníkové s pevnou nebo otočnou hlavou, konektorové neboli stripovací, které slouží ke „svlékání“ izolace z kabelů, klempířské na ohýbání plechu, seegrovky na instalaci a vyjímání kroužků a závlaček, krepovací k „nacvakávání“ různých konektorů, kleště na zaštipování dlaždic a obkladů či masivní cihlářské, používané k přenášení cihel a obrubníků. Jsou ještě další druhy kleští, které ale kutil nikdy nevyužije.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...