Pokládka PVC podlahy

 Dílna 
24. února 2015 20:35 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
PVC podlahové krytiny vynikají dlouhou životností a vysokou odolností. Wikimedia Commons/Ruslan V. Albitsky aka pauk
Linoleum patří mezi nejvyhledávanější typy podlahových krytin. Je totiž nabízeno v množství provedení, a to jak z hlediska barvy, tak i vzorů a motivů. Díky tomu jsou možnosti, do jakého interiéru lze linoleum umístit, dosti otevřené. Položení můžete zvládnout sami. Jakých zásad je třeba se držet, aby výsledek naplnil všechna očekávání?

Vyměření, nákup a příprava

Změřte nejprve jeho největší dva rozměry (to znamená délku a šířku) a potom pokračujte malými výklenky, až například po umístění stoupaček, topení či umyvadel.

Z těchto všech rozměrů si zhotovte náčrtek v měřítku 1:50 nebo 1:20 (nejlépe na milimetrový papír). Nad náčrtkem je nutné se zamyslet. Pruhy se vyrábějí v šířkách převážně 2 metry, někdy také ale 2,75 a 4 metry. Nejčastěji se pokládají na délku pokoje, jestliže má ovšem pokoj nepravidelný tvar (nejrůznější výklenky a výstupky), je lepší pokládat pruhy našíř.

Vyhýbejte se pokud možno spojům mezi pásy krytiny. Samozřejmě ne vždy je to možné, v těch případech doporučuji spoje dělat v místech, kde nejsou moc vidět.

Pokládání

Základem pro úspěšnou pokládku je kvalitní podklad. S jeho vyčištěním a zarovnáním byste si měli dát víceméně největší práci. Každá případná nerovnost je pod linoleem zřetelně vidět, protože linoleum přesně kopíruje linie povrchu, na němž je umístěno. Dbejte proto na to, aby byl podkladový povrch:

rovný

čistý

nepoškozený

pevný

suchý

vyzrálý

bez částic

Materiál musí být alespoň 24 hod. před zahájením pokládky umístěný na stojato v místnosti, kde má být položen. Tak se linoleum přizpůsobí podmínkám prostředí, usnadní se jeho instalace a manipulace s ním.

Práce s linoleem musí být velmi opatrná.

Ideální teplota pro instalaci je nejméně 18 ° C. Vlhkoměr by neměl ukazovat více než 75% relativní vlhkosti a vlhkost pokladu by neměla přesahovat 3%.

Podlahové topné systémy by měly být vypnuty nejméně 48 hod. před instalací linolea. Po ukončení prací se vytápění znovu uvede do činnosti postupně v průběhu 48 hod., dokud teplota nedosáhne provozní teploty (maximálně 28°C) a lepidlo zcela nezaschne.

Lepení

Vždy používáte pouze lepidlo určené pro lepení linolea. Pro správnou funkci je nutné dodržet návod uvedený na lepidle pro množství a dobu potřebnou pro zaschnutí lepidla. Lepidlo nanášíte pomocí ozubené špachtle a linoleum zatlačujete do čerstvého neodvětraného lepidla. U linolea tloušťky 4mm je třeba použít větší množství lepidla. Lepidlo nanášíte na naprosto čistou podlahu. Rozetřete jej a ukládáte postupně pásy linolea. Vzduchové bubliny, které vzniknou vytlačíte vždy od středu směrem ke krajům. Na závěr použijete přítlačný válec a místa, která dokonale nepřiléhají zatížíte závažím. Rozlité lepidlo nebo lepidlo v místech spojů vyčistíte speciálním přípravkem, který zakoupíte již při výběru linolea.

Svařování

Spoje doporučují výrobci svařovat kvůli pevnému, vodotěsnému uzavření. Svařovací šňůry mohou být jednobarevné ve stejné barvě s barvou linolea nebo vícebarevné. Před svařováním musí být lepidlo naprosto suché. Spoje sváříte svařovací pistolí při teplotě asi 350 °C a použijete též ruční frézku. Svařovaný spoj zarovnáváte na úroveň povrchu linolea.

Závěrečná úprava

Pro větší odolnost nanášíte na linoleum před použitím podle návodu několik vrstev voskového nátěru. Zvýšíte tím odolnost proti vlhkosti a špíně a také prodloužíte životnost. Během užívání pak linoleum voskujete pravidelně.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod