Mít jen dvě ruce je vlastně handicap. Většinou ale pomůže vhodný svěrák

 Dílna 
24. prosince 2014 03:20 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejčastějším typem svěráku je York, k němuž si můžeme přikoupit i výměnné vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsti kovonastroje.cz
Kdo z nás při práci v domácí dílně alespoň jednou v životě nezatoužil proměnit se v chobotnici. Mít pouze dvě ruce je zkrátka při řadě prací pořádný handicap. Problém snadno vyřeší kvalitní svěrák, který přidrží opracovávaný materiál mnohem pevněji a stabilněji než živý pomocník. Jen si vybrat ten správný!

Svěrák je tvořen dvojicí čelistí, stahovaných trapézovým šroubem. Je vyroben buď z oceli (zámečnický), nebo ze dřeva (truhlářský). Většinou je pevně připevněn k pracovnímu stolu, truhlářský svěrák je přímo součástí truhlářského ponku.

Takzvané dílenské svěráky se přidělávají napevno pomocí šroubů k pracovnímu stolu. Nejčastěji používaný dílenský svěrák York se vyrábí v rozměrech čelistí 63, 80, 100, 125 a 150 milimetrů. Je přidělán na točnici pomocí šroubů nebo kliček, napevno přidělaná je zadní část a přední se pohybuje směrem k obsluze. Čelisti jsou kaleny a jsou rýhované.

V obchodech je běžně dostupný, navíc se k tomuto typu dají sehnat vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsti pro uchycení měkkých materiálů. Vložka se ke svěráku přidělá pomocí vlisovaného magnetického pásku.

Druhým nejdostupnějším typem je Kasper, masivní litinový svěrák, dodávaný v rozměrech čelistí 80, 100, 125, 135 a 150 milimetrů. U něj je na pevno přidělaná přední část a pohybuje se zadní část směrem od obsluhy. Samozřejmě má také kalené a rýhované čelisti. Jeho výhodou je velmi dobrá tuhost, nevýhodou špatná dostupnost v obchodech a vyšší cena.

Každý kutil ocení multifunkční svěrák, vybavený pedálem pro bezpečné a rychlé upínání. Napevno má přidělánu přední část a pohybuje se zadní směrem od obsluhy. Je dodáván se 135 milimetrů dlouhými čelistmi.

Součástí dodávky jsou výměnné čelisti – hladká, rýhovaná, prizmatická a měkká hliníková. Čelisti lze snadno a rychle vyměnit bez dodatečného nástroje či stranově vysunout pro upínání tyčí a trubek ve svislé poloze. Navíc lze k němu přikoupit sadu příslušenství pro stříhání, ohranění a ohýbání. Jeho jedinou nevýhodou je, že je vyráběn pouze v jedné velikosti.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu