Kam s ním: Spadané listí

 Dům 
05. října 2014 22:50 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Spadané listí může ještě velmi dobře posloužit jako zdroj živin pro rostliny eproton.cz
Pestrobarevné podzimní listí je sice krásné, na zahradě nás ale dokáže pořádně potrápit. Sotva je uklidíme, první poryv větru sfoukne z korun stromů další, a ještě přidá nadílku od sousedů či z ulice. Navíc ho bývají pořádné hromady, takže nastává „nerudovský“ problém, kam s ním.

Na záhonech, pod stromy a keři si s podzimní nadílkou nemusíme lámat hlavu. Během zimy se pod sněhovou pokrývkou začne spadané listí rozkládat a dodá rostlinám živiny. Spoustě rostlin poslouží navršené listí jako spolehlivá zimní ochrana, jen je musíme přikrýt trochou klestí, aby neuletělo s prvním větrem.

Zcela opačná je však situace u trávníku, který se pod neprodyšnou vrstvou dusí a mohou se na něm vytvořit nevzhledné a nežádoucí lysiny. Odstranit listí je nezbytné i z hladiny zahradního jezírka, protože se ve vodě rozpadá a snáší se ke dnu, kde vytváří jemné bahno. Uklidit musíme i příjezdové cesty a pěšinky, kde může být listí dokonce nebezpečné, protože při dešti či ranních mlhách navlhne a klouže.

Nejvhodnějším nástrojem na hrabání listí stále zůstávají švédské hrábě. Můžeme si pořídit lehké plastové nebo kovové, které jsou sice těžší, ale zato bytelnější. Zdatným pomocníkem je i speciální vysavač listí či foukač, s nímž nežádoucí nadílku pohodlně naženeme na jednu hromadu. Praktičtější jsou stroje, poháněné elektrickým akumulátorem, které jsou lehčí a méně hlučné. K dostání jsou samozřejmě i typy, poháněné benzínovým motorem, hodí se však spíš do rukou fyzicky zdatného chlapa. Samotný motor totiž něco váží, a když k němu přičteme ještě olejovou náplň a benzín, pořádně se při jejich obsluze proneseme. Z rozlehlého trávníku listí snadno posbíráme i zahradní sekačkou.

Menší množství listí pojme zahradní kompost, měli bychom ho ale do něj zamíchat. Pro větší snadno postavíme z králičího pletiva kompostér na listovku, která má nižší pH, takže je ideální pro vřesovištní rostliny, jako jsou borůvky nebo pěnišníky. Rozklad urychlíme přimícháním vyzrálého kompostu, rohovinové drti nebo urychlovače kompostu. Tento postup je vhodný i pro zpracování listí dubů a ořešáků, které tlí velmi pomalu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve