Výběr vysavače dle základních parametrů

 Dům 
05. září 2015 22:41 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nákup levného vysavače, do kterého za půl roku neseženete sáčky, o filtrech nemluvě, jsou vyhozené peníze. Wikimedia Commons/Ranveig
Vysávání patří k činnostem, které provádíme v rámci pravidelného úklidu domácnosti. Přinášíme vám pár chytrých triků, jak vysávání zrychlit, zefektivnit a zpříjemnit. Víte, jak omezit zápach z vysavače? Jak si poradit se zvířecími chlupy? Poradíme vám, jak na to.

Jak si s ním poradit? Řešení může být velice jednoduché. Základem je kvalitní vysavač.

Základní parametry výběru


Při výběru vysavače by se v první řadě na cokoliv jiného, jako je druh nebo jeho design, mělo hledět na základní parametry spíše technického charakteru.

Sací výkon

Hlučnost

Účinnost filtrace

Funkční vysavač má umět spolehlivě odstraňovat prach a jiné nečistoty z koberců i tvrdých podlah a současně zajistit, aby špína zůstala tam, kde ji chceme mít, tedy v sáčku nebo prachové nádobě. K tomu je třeba především dostatečný sací výkon.

Od 1. září 2014 jsou všechny vysavače dodávané na území Evropské unie označeny povinně velmi podobnými energetickými štítky, jaké zákazník zná z označení bílého zboží. Maximální příkon vysavače dle nové normy nesmí přesáhnout hranici 1600W.

Hlučnost vysavače


Hlučnost jako parametr je otázkou spíše komfortu při vysávání. Hlučnost je spojena samozřejmě s kvalitou vysavače, levnější přístroje jsou hlučnější. Hlučnost lze regulovat sacím výkonem. Čím vyšší sací výkon, tím je hlučnost vysavače vyšší.

Filtrace

Moderní vysavače jsou vybaveny pokročilými systémy filtrace proudícího vzduchu. Běžným provedením bývá vstupní filtr u sání motoru a výstupní varianty na zadní straně přístroje. Jejich hlavním úkolem je chránit vnitřek přístroje a odstraňovat částice a škodlivé mikroorganismy.

Speciálními filtry jsou tzv. HEPA filtry, které jsou odstupňované podle svého účinku číselnou řadou. Maximální mírou ochrany poskytují HEPA filtry s číslem 13, které dokáží odfiltrovat až 99,9 % nečistot. Stávají se tak ideální pro alergiky.

Co se zvířecí srstí zatočí?

Stačí mít doma kvalitního elektro pomocníka, který se zvířecí srstí hravě zatočí. Pokud se chcete zbavit zvířecí srsti z koberců, zvolte vysavač s dostatečným výkonem a klasickým velkým turbo kartáčem. K odstranění srsti z gaučů, křesel, pohovek a čalounění vám postačí mini turbokartáč. Čistotě domova pomohou také výkonné filtry, které zvládnou vysát i mikročástečky nečistot, které mohou doma dráždit
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle a princ Harry oslavili čtvrté výročí svatby. Nečekejte ale luxusní dary, dávají si...

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu