Jak postupovat při zazimování bazénu?

 Dům 
29. září 2016 09:38 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na konci bazénové sezóny je naší povinností postarat se o našeho věrného přítele a druha. Wikimedia Commons/TDS
Zazimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody je mezi 10 až 15°C.
Nabídka plastových bazénů je dnes bezesporu velmi široká. Zazimování zvládnete v případě menších a jednodušších variant víceméně sami a rychle, jiné je to však u větších bazénů se složitější výbavou. Za těchto okolností se můžete obrátit na odborníky, což Vás sice bude stát peníze navíc, ale na druhou stranu budete mít úplnou jistotu, že bazén přečká studené měsíce naprosto bez úhony.

9 základních kroků jak zazimovat váš bazén:

Krok 1: Nejdříve testrem zkontrolujte zda voda ve Vašem bazénu je chemicky vyvážená tzn. zkontrolujte hodnoty pH a chloru (popř. alkality atd.). Toto je velmi důležité neboť správné hodnoty bazénové vody chrání před korozí a usazeninami během doby kdy bazén není používán. Hodnoty bazénové vody by měly být následovné: pH: 6,8 – 7,4; Chlor: 1- 1,5 (popř. dle Vašeho testeru); Alkalita: 80 – 150ppm

Krok 2: Pokud možno vyjměte z bazénu veškeré vybavení (žebříky, madla atd.)

Krok 3: Kartáčem či vakuovým vysavačem očistěte stěny a dno a vysajte všechny nečistoty. Jestliže necháte v bazénu nečistoty, voda se začne kazit.

Krok 4: Přidejte do bazénové vody zazimovací prostředek dle návodu na obalu.

Krok 5: Vyčistěte filtr, skimmer a vlasový předfiltr. Vyjměte nepoužité tablety z dávkovače. Kartušové vložky properte a uskladněte, popř. uschovejte celé kartušové filtrační zařízení. Pokud máte pískovou filtraci, písek properte.

Krok 6: Pokud používáte zimní doplňky jako zátky do skimmeru a trysky, nasaďte je. Pokud ne, upusťte vodu pod zpětnou trysku a skimmer a ujistěte se, že v potrubí nezůstala voda.

Krok 7: Jestliže máte bazén s filtrací propojen bazénovou flexibilní hadicí, vyjměte jí a na zimu uschovejte, stejně tak pokud je to možné celou filtraci. Pokud není možné uschovat celou filtraci ujistěte se, že v ní nezůstala voda (doporučuje se použít kompresor a přes skimmer vyfouknout zbytek vody z potrubí).

Krok 8: Pokud používáte dilatační plováky, nyní je vložte do bazénu. Dilatační plováky nejsou absolutně nezbytné, ale pomáhají chránit váš bazén před poškozením z důvodu roztahování ledu. Proto se doporučují zejména v chladnějších oblastech. Zmrzlá voda se roztahuje a tlačí tak na stěny bazénu, čímž může dojít k jejich poškození. Při použití dilatačních plováků, led tlačí do nich a tím chrání váš bazén.

Krok 9: Nyní bazén překryjte krycí plachtou.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda