Jak správně zapálit gril na drěvěné uhlí

 Dům 
05. června 2016 21:13 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejběžnějším palivem užívaným ke grilování je kusové dřevěné uhlí.  Internet
Možná se vám při grilování stalo, že uhlí nechtělo hořet, nebo naopak z grilu šlehaly plameny a valil se kouř a maso bylo vysušené.

Uhlí, nebo brikety?

Prvním krokem, aby se vám dobře grilovalo, je mít kvalitní palivo. Výběr je bohatý, přičemž každý druh má své výhody a nevýhody. Nejběžnějším palivem užívaným ke grilování je kusové dřevěné uhlí. Jeho výhodou je to, že poměrně rychle chytnou, ale zase mají tendenci brzy vyhořet. Naproti tomu brikety z dřevěného uhlí hoří dlouho, vydávají minimální kouř a zápach, ale zase je těžší je zapálit. Variantou jsou samovznětné brikety, které jsou ošetřeny hořlavou látkou. Ty se zapalují velmi jednoduše, pak ale musíte čekat, až tato látka vyhoří. Mohlo by vám totiž od ní načichnout vaše skvěle nachystané jídlo.

Ke grilování lze samozřejmě použít i dřevo. Nejvhodnější jsou dřeva tvrdá (dub, olivovník), protože hoří pomalu a příjemně voní. Měkká dřeva naopak hoří velmi rychle a vzniká při tom velké množství jisker, proto jsou pro grilování nevhodná. Pro grilování na malých grilech lze použít i skořápky kokosových ořechů. V obou případech je ale nutné dbát na bezpečnost ještě více než při použití dřevěného uhlí.

Zapalte oheň

Do grilu nachystejte palivo – vytvořte z něj pyramidu o výšce asi 5 centimetrů. Pokud máte pevný podpalovač, vložte ho do ní. V případě, že používáte kapalný podpalovač, stačí jím palivo polít, nechat minutu stát a podpálit. Kdo si nevěří, může si ke grilu zakoupit speciální komínový podpalovač. Je to kovová roura s průduchy, do které nasypete uhlí nebo brikety a zapálíte. K podpalování používejte speciální dlouhé sirky, které zabrání popáleninám.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu