Jak vyřešit problémy se zamrzlou vodou
Zamrzlá voda v domě
Zvyšte teplotu v místnosti, kde voda zamrzla. Na stěnu, kde vede potrubí, namiřte teplomet. Buďte ale nablízku. Pokud došlo k poškození vodovodních trubek, začne unikat voda a vy musíte zastavit její přívod a nechat porušené místo opravit. Naštěstí se to nestává vždycky a zejména plastové potrubí, které není pod tlakem, je schopné vydržet i velký mráz. Do budoucna se zamyslete nad temperováním objektu, aby se situace neopakovala.
Jak řešit zamrzlou vodu v šachtě
Vodovodní potrubí vedoucí k domu se nachází v dostatečné hloubce, takže při běžných klimatických podmínkách nemůže zamrznout. Hlavní uzávěr bývá někdy v šachtě, která je mimo dům. A zde může nastat kámen úrazu. K zamrznutí dojde zejména ve chvíli, kdy se spojí několik okolností dohromady. Extrémní mráz, špatně zaizolovaná jímka a nepřítomnost v domě. Voda přestane potrubím proudit a narůstající led uzavře průchod potrubím. V takovém případě je nutné do šachty umístit teplomet a postupně zvýšit teplotu, aby se led rozpustil. Opět je nutné mít vše pod kontrolou. Po rozmrazení překontrolujte, jestli trubky těsní a nikde nic neteče. Z malého poškození by se časem mohlo stát poškození větší a vás by překvapil účet za vodu a kluziště na zahradě. Někdy není možné použít teplomet. V takovém případě se hodí velký plynový hořák s bombou. Musíte ale postupovat velmi opatrně a prostor prohřívat postupně. V žádném případě by plameny neměly přímo zasahovat na plastové prvky potrubí nebo na vodoměr.
Prevence dalšího promrzání
V domě jde o temperování objektu. Stojí sice peníze, ale je to poměrně jednoduché. Můžete zde využít i naše doporučení z dřívějších článků o solárním temperování nebo o využití biomilíře. V šachtě bývá situace složitější. Na prvním místě je třeba řádně omotat potrubí izolací a celou jímku zaskládat izolační vatou. Pokud by ani toto opatření nevedlo k úspěchu, museli byste i do šachty přivést nějaký zdroj tepla a udržovat pomocí termostatu teplotu nad nulou.