Výběr správné helmy na lyže

Lyžařská helma by měla být základní součástí výbavy každého lyžaře.
 Ostatní 
02. listopadu 2015 19:15 / Wikimedia Commons/Levinmatkailu
  0   0
Kvalitní lyžařská helma by měla být samozřejmou součástí moderní lyžařské výstroje. Lyžařské přilby lze rozdělit jednak podle konstrukčního řešení na tzv. halfshellové a fulshellové, popřípadě integrální, a dále podle použité technologie na tzv. in-mold a injected (sendvič).

Uši chráněné a volné

Halfshellové neboli poloskořepinové helmy mají měkké textilní ušnice, díky čemuž jsou lehčí, než fullshelové přilby a mají civilnější vzhled. V poloskořepinové helmě je také lépe slyšet. Při lyžování na jaře a v teplejších dnech jistě oceníte, že je možné u většiny typů ušnice od helmy odepnout.

Fulshellové - celoskořepinové - helmy vycházejí z konstrukce závodních helem, pevná plastová skořepina chrání celou hlavu včetně uší. Jsou bezpečnější, ale o něco těžší. Navíc je možné na skelet těchto helem připevnit chránič brady a čelisti.

Správně nasazenou přilbu máte, pokud prostor mezi obočím a přilbou netvoří více než dva tři centimetry. Nikdy byste tedy neměli mít odkryté celé čelo. Helma také nesmí ani trochu tlačit. Z toho mohou být bolesti hlavy a helma se pak stává nepoužitelnou.

Když už jste si našli správnou velikost a tvar, podívejte se na větrací otvory. Větrání může být buď permanentně otevřené, což může být při silném větru a mrazu nevýhoda, nebo regulovatelné. Oficiálně se doporučuje helmy nejdéle po pěti letech (kvůli stárnutí materiálu vlivem UV záření) a po každém (exaktněji nedefinovaném) nárazu vyměnit. Je to samozřejmě trochu teoretické, protože roli hraje mechanismus i síla úderu, ale dokud nebude k dispozici odborná prohlídka helmy s posouzením, zda je ještě použitelná, nemá její uživatel jistotu. Jistější je tedy přilbu po jakémkoliv poškození vyměnit.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu