Opravit rýhy na dřevěném povrchu zvládnete sami. Jako pomocník vám postačí žehlička

 Ostatní 
15. dubna 2021 14:13 / Veronika Prášilová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Když o dřevo budete správně pečovat, vydrží vám po generace Depositphotos
Při správné péči vydrží dřevo po generace. Na skříních a především podlahách či schodech se však časem nevyhnete nějakým škrábancům a rýhám, které vypadají nevzhledně. Neklesejte ale na mysli, existuje elegantní a levné řešení.

Tuto první pomoc si můžete vyzkoušet sami, budete k tomu potřebovat jen několik málo věcí, které nejspíš máte doma.

Dřevo musí být bez laku

Následující postup můžete použít na jakékoliv přírodní dřevo, které je například na dveřích, schodišti, garnýžích nebo masivním dřevěném nábytku. Je však nutné, aby na ošetřovaném místě nebyl lak, proto je potřeba jej v prvé řadě obrousit. Podle velikosti plochy na to můžete jít se smirkovým papírem nebo bruskou. Pokud jsou na dřevě škrábance na více místech, možná nebude od věci uvažovat o celkovém přebroušení a následném novém nalakování.

Co si připravit k ruce

Jak jsme již zmínili, všechny potřebné věci máte jistě doma. Potřebovat totiž budete jen napařovací žehličku a kus staré látky jako utěrku nebo ručník. Tato látka by měla být celistvá, tedy bez děr, aby žehlička při práci nepřišla do styku přímo se dřevem. Látka musí být vlhká, ale nikoliv mokrá, proto ji po namočení do vody řádně vyždímejte. Žehličku zapněte na nejvyšší výkon, položte hadr na postižené místo a několikrát přežehlete za použití páry. Díky působení tepla a vlhka se vlákna roztáhnou a srovnají se, čímž by mělo dojít k zacelení škrábanců. Touto technikou se dají odstranit i poměrně velké rýhy. Po vychladnutí povrchu případně proveďte přelakování.

Další tipy k vyzkoušení

Následující postup se hodí na světlé dřevo. Stačí smíchat ocet a běžný stolní olej ve stejném poměru a vetřít do postižených míst. V obchodem jsou k dostání také speciální korektory na dřevěné povrchy. Připomínají fixy a jsou nabízeny v mnoha odstínech. Po jejich použití sice rýhy a škrábance nezmizí fyzicky, ale opticky ano. Korektory jsou použitelné vícekrát, můžete tak mít po ruce rychlou první pomoc. Čtěte také: Jak můžeme ovlivnit délku svého života i jeho kvalitu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu