Mléko pomůže ochránit úrodu před plísní i hnilobou. Navíc vyživí půdu
Již od útlého věku slýcháváme, že mléko je zdravé, protože obsahuje hodně vápníku a spoustu vitaminů. Mléko si tak často dopřejeme k snídani, dáváme si jej do kávy, je součástí také různých dezertů a zmrzlin. Mléko je také častou přísadou kosmetických produktů. Ale tušili jste, že jeho schopnosti lez využít i na zahradě? Dáme vám tipy, kde všude jej můžete uplatnit.
Může zabránit plísním
Mléko je skvělým prostředkem proti hnilobě a plísni rostlin, zejména na rajčatech. Připravte si směs z jedné části mléka a dvou až tří částí vody. Tou každých deset dnů stříkejte rostliny. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte směs na začátku sezony jako preventivní opatření.
Zlepšuje zdraví půdy
Díky vitaminům obsaženým v mléce jej můžete použít v půdě nebo kompostu. Půda, která mléko absorbuje, tak bude obohacena o některé vitaminy a také tuky. Navíc cukr, který obsahuje, přispívá k hojnějším a hlavně zdravějším plodinám. Jestliže mléko aplikujete na rostliny, které jsou na přímém slunci, působí díky svým vlastnostem také jako dezinfekce.
Mléko, melasa a soda
Mléko společně s melasou zesilují množství obsažených cukrů, které pomáhají rostlinám zůstat silné. Rovněž je tato směs účinná proti plevelům. Mléko může být také použito v kombinaci s jedlou sodou. Používá se preventivně k ochraně zeleniny a zvláště vhodné je pro ošetření brambor, jejichž nadzemní část chrání před plísní. Postřik si připravíte z litru mléka, lžičky jedlé sody a deseti litrů vody. Tento postřik by měl fungovat i proti mandelinkám. Další tipy, jak se zbavit těchto nevítaných škůdců, jsme psali zde.
Syrovátka
Velmi užitečná je také syrovátka. Je skvělá pro ochranu okurek, rajčat a cukety. Stačí ji zahřát na teplotu 20 až 25 stupňů Celsia a smíchat ji v poměru 1 : 10 s vodou a deseti kapkami jódu. Tento přípravek pak aplikujte na rostliny.