Hluchavka bílá podporuje funkci ledvin a jater, pomáhá trávení i při zánětech
Hluchavka je vytrvalá bylina, která roste při okrajích cest, na loukách, mýtinách nebo v parcích i v zahradách. Lehce na ni tak narazíte například v příkopě. Dorůstá do výšky i půl metru. Listy jsou chlupaté a dlouhé kolem tří centimetrů. Květy jsou bílé až nažloutlé.
Hluchavka kvete od května do září, kdy je nejvhodnější čas pro její sběr. Na půdu je nenáročná, dává přednost vlhčím a zastíněným stanovištím. Občas se jí říká bílá nebo hluchá kopřiva kvůli podobnosti s kopřivou.
Stinný kout
Pokud se nechcete vydávat na sběr k cestám nebo do lesa, můžete ji pěstovat v půdní formě nebo v dekorativních zahradních kultivarech. Zkrášlí vám stinný kout zahrady. Rostliny také mohou být potravou pro včely nebo motýly.
Sbírají se bílé květní koruny bez kalichů, které se nesmějí pomačkat. Nejvhodnější je sběr za suchého počasí. Květy se suší v tenké vrstvě a rychle, nejlépe pod umělý teplem do 35 stupňů Celsia. Usušené květy snadno vlhnou a stávají se pak nepoužitelnými, proto je potřeba tomu zabránit.
K využití je i nať, která obsahuje vitaminy a minerály. Nejvíce má železa, zinku, vápníku a křemíku. Hluchavku můžete použít zevně například na zábaly u popálenin nebo mokvajících ran, kde se používají i listy a nať. Jsou vhodné pro obklady i koupel. K pití je zase vhodný nálev. Podporuje funkci jater a ledvin, působí močopudně. Pomáhá nastartovat trávení a přináší úlevu při trávicích potížích jako průjem, zácpa a podrážděný žaludek.
Při nespavosti a nervozitě
Má pozitivní účinek na reprodukční orgány mužů i žen. Je to také podpůrný prostředek při gynekologických problémech. U starších lidí napomáhá redukovat problémy s únikem moči. Působí také při nespavosti, nervozitě a podrážděnosti. Pomoct může i při zánětech dýchacích cest, při kolice nebo bušení srdce. Výtažky z hluchavky se používají ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Přidávají se do přípravku, které mají zklidňující a protizánětlivý účinek. O medvědím česneku jsme psali zde.