Vyrobte si hnojivo z vlastních zásob. Nestojí nic a budete mile překvapeni, co dokáže
Podívejte se s námi, jak jednoduše můžete vašim rostlinám a výpěstkům dopřát stoprocentní bio hnojivo.
Kávová sedlina
Aby bylo hnojivo kvalitní a dopřálo vaší budoucí úrodě dostatek živin, musí obsahovat fosfor, draslík a dusík. Tyto složky a ještě mnohé další obsahuje pro někoho možná překvapivě kávová sedlina. Ano, skutečně stačí, pokud po každém vypití turecké kávy či jiné takové, po níž vzniká soc, tento zdánlivý odpad nevyhodíte, ale například jej vysypete na staré noviny a necháte jej vyschnout. Důvodem pro tento krok je zejména to, aby se s hnojivem dobře pracovalo. Kávová sedlina je skvělá ke hnojení záhonků i pokojových rostlin.
Ovšem buďte obezřetní, tento typ hnojiva nemůžete rostlinám dopřávat do nekonečna. U pokojových rostlin je vhodné jej použít dvakrát ročně, venkovní je zvládnou i čtyřikrát do roka. Jestliže pěstujete úrodu v truhlíku, přimíchejte kávový soc přímo do zeminy. Rozhodně nezapomínejte ani na květiny. Například růže, azalky nebo oleandry po kávovém odpadu porostou jako divé.
Hnojivo z banánů
Používáním banánů či banánových slupek na zahradě poskytujeme zelenině a ovoci mnoho výživných látek, které potřebují, aby se jim dobře dařilo. Obsahují dusík, fosfor a draslík. S jejich pomocí rostlinám pomáhají ve všech stádiích jejich vývoje. Banán můžete využít naprosto celý, a to včetně slupky. Způsoby zpracování si můžete přečíst v našem dalším článku: Připravte si pro vaše květiny přírodní hnojivo z banánů. Vrátí jim sílu i zdraví.
Hnojivo i ochrana před slimáky
Nadrcené skořápky můžete rovně přidat do záhonů nebo truhlíků mezi květiny. Zdroj vápníků také velice ocení i vaše zelenina. Vaječné skořápky rovněž odradí i slimáky od chuti sníst vám vaši úrodu. Po skořákpách se jim totiž obtížně leze.
Vodu z brambor schovejte
Mnoho vitaminů, které vaše úroda ocení, je také voda z vařených brambor. Tu nechejte vychladnout, a poté s ní zalijte pokojové i zahradní rostliny. Tuto zálivku můžete aplikovat klidně každý týden.
Posečená tráva
V zahradě pak využijte posečenou trávu, která skvěle poslouží jako mulč na záhony. Pokud takto záhony překryjete, bude se v nich déle držet vlhkost a mulč bude pravidelně dodávat kořenům rostlin důležité živiny. Snažte se však záhony nepřekrývat vrstvou vyšší než 5 centimetrů, aby tráva nezačala hnít. Dbejte však na to, aby mulčovací vrstva byla hustá a pokud kdekoliv prořídne, nezapomeňte ji doplnit.
Kvalitní hnojení však není jedinou cestou, jak dosáhnout bohaté úrody. Neméně důležitá je také správná zálivka, kterou je třeba v horkých letních dnech dodržovat. Jak na to, abyste své zahradě spíše neuškodili, si můžete přečíst v našem dalším článku.