Rozlehlým zahradám sluší altány. Jeho výběru však věnujte patřičnou pozornost

 Zahrada 
11. července 2020 14:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vhodné umístění je rozhodující Pixabay
Chcete si na zahradě vytvořit oázu klidu, kde budete nerušeně relaxovat? Pořiďte si dřevěný altán. Před jeho koupí však zvažte vhodné umístění i materiál přístřešku.

V první řadě promyslete, kam altán umístíte. Ideálním místem je ta část zahrady, která je nejklidnější. Není totiž nic příjemnějšího, než si po vyčerpávajícím dni vzít knížku a vychutnat si každou stránku nerušeným čtením. Pro relaxaci a možnost odpočinku je dobré umístit přístřešek co nejdále od domu i sousedů. Zvolte raději výhled do rozkvetlé části zahrady, na jezírko nebo do blízkého lesa.

Pokud preferujete sluneční paprsky v altánku, dbejte na umístění dle světových stran, východu a západu slunce. V potaz berte i riziko nárazových větrů. Umístění doprostřed zahrady tedy nemusí být nejlepším řešením a vhodnější bude závětrná část.

Vhodná velikost

Při výběru dbejte i na požadovanou velikost altánu. Nezapomínejte na to, že se do něj rozhodně budou chtít podívat rodinní příslušníci i přátelé, kteří přijdou na návštěvu, na druhou stranu by altán neměl zbytečně zabírat velký kus zahrady. Ideální je volit mezi velikostí 3x3, 3x4, 4x4 a 3×6 metrů. Větší altány se mohou zdát výhodné, jelikož se do nich vleze více nábytku i případné doplňky, menší typy mají ale často útulnější atmosféru.

Dřevěné zahradní altány jsou nejlepší volbou do rozlehlých zahrad. Nezapomeňte však, že základ by měla tvořit betonová deska, která konstrukci ochrání před vlhkem, a tím prodlouží životnost stavby. Další možností je ukotvení nosných sloupků do betonových patek nebo vrutů v zemi. Typickým rysem u zahradního altánu jsou chybějící boční stěny neboli bočnice. Ve většině případů je nahrazuje průhledná clona. Altány jsou většinou stavby trvalého charakteru, z toho důvodu se informujte na stavebním úřadě, co vše je k realizaci potřeba. Na co si dát pozor, když začínáte chovat rybičky, jsme psali zde.

Materiál

Co se týče materiálu, na trhu se setkáte s altány s plachtou, kovovými i kombinovanými. Stále je však pro většinu volbou číslo jedna dřevo. Ideální je smrkové dřevo, u něj však záleží na původu. Nekvalitní nebo nedostatečně vysušené smrkové dřevo může snížit životnost přístřešku. Z toho důvodu se vždy raději informujte u prodejce. Střechu zahradního altánu nejčastěji tvoří šindel. Pokud potřebujete střechu vyměnit, jsou náhradní šindele snadno dostupné a navíc je pořídíte za docela nízkou cenu. Kromě toho se však můžete rozhodnout i pro krytinu ze střešních tašek, asfaltových došek nebo rákosu. Dřevěný altán lze sehnat do 20 tisíc korun.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Tech

Rusové po šedesáti letech končí s raketami typu Proton. Jsou nespolehlivé

Zavřít reklamu