Jak se správně postarat o macešky. Voňavé retro krásky, které rozsvítí zahradu i stůl

Macešky nepatří jen na hřbitov
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Zahrada 
11. března 2019 07:12 / Depositphotos
  1   0
Macešky jsou neprávem často opomíjeny, přitom jejich nádherné a voňavé květy dokáží rozzářit každou zahradu, květináč či truhlík na okně nebo balkoně. Jejich pěstování není náročné a tato kráska navíc dobře zvládá i mírné mrazy, takže vám může dělat radost nejen dlouho do podzimu, ale i na přelomu zimy a jara.

Dříve macešky moc v oblibě nebyly. Uspořádání květu a lístků rostliny lidem připomínalo macechu a její dcery, do domu prý přinášela neštěstí. Snad také proto se v minulosti často používala pouze na hřbitovech. Jenže těšit se z krásy macešek jen na ponurých hřbitovech by byla velká škoda. Tyto křehké, ale odolné květiny totiž dodají každému prostoru kouzelnou atmosféru. Působí něžně a skvěle se hodí do nejrůznějších jarních aranžmá, jak se můžete přesvědčit v naší fotogalerii pod článkem.

Dnes už se naštěstí na macešky hledí jinak a znovu se vracejí do českých zahrad i květináčů. Vzhledem k tomu, že existuje obrovské množství barevných variant, přijde si na své opravdu každý. V mnohých také vzbudí tyto drobné kvítky vzpomínky na dětství.

Stovky druhů

Rostlin rodu Viola existuje takřka 500 druhů a o barevných variacích ani nemluvě. Původně rostla violka planě, šlechtěné exempláře se začaly objevovat zhruba od 19. století. Macešky lze pěstovat jako letničky i jako dvouletky.

A možná vás k pěstování macešek přiměje i fakt, že jde o léčivku. Sbírá se kvetoucí nať. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest, močového měchýře i gynekologických zánětech. Využívá se také jako přísada do šamponů a působí proti vypadávání vlasů. Na maceškách si ale můžete také pochutnat, jak jsme psali zde.

Letničky i dvouletky

Jako letničky lze violky pěstovat dvěma způsoby. Buď si na jaře zakoupíte hotové rostliny, ty si vysázíte do truhlíků nebo na záhon a na podzim s prvními mrazíky je zlikvidujete. Druhou variantou je, že v únoru vysejete osivo macešek a předpěstujete ve skleníku nebo foliovníku. Podle počasí pak rostliny přesadíte na záhon nebo do truhlíků.

Macešky lze ale pěstovat i jako dvouletky. Zhruba v polovině července macešky vysejte do volné půdy nebo do květináčů a v září přesaďte na konečné stanoviště venku na záhon. Maceška přečká zimu na záhoně, ideálně se zimním krytem z chvojí, do jara, kdy začne již od března nakvétat. V létě její kvetení ustává, ale s přicházejícím podzimem opět začíná vegetovat a kvést. Záleží na termínu výsevu i výsadby.

Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale přesto je lepší je zakrýt. Přes zimu se macešky přikrývají chvojím, v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země. Na jaře opět krásně rozkvetou.

Nenáročné pěstování

Řádně vyvinuté kvetoucí rostliny můžete na záhony přesadit v teplejších polohách již od poloviny dubna. V oblastech, kde hrozí ještě mrazíky, je lepší si počkat až na dobu po "zmrzlých mužích" a sázet až v polovině měsíce května, a to ve sponu 20 krát 20 centimetrů.

Rostliny ponechané v nádobách umístěte na předem připravené stanoviště. Maceškám vyhovuje rozptýlené sluneční světlo spojené s propustnou půdou dostatečně zásobenou živinami a vláhou. Nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Více narostlé rostliny vyžadují vyšší zálivku, dostatek živin a letní přistínění.

Co se týká škůdců, občas rostlinky napadnou slimáci. Z chorob jsou choulostivé na houbové choroby, např. na padlí. A nezapomeňte, že macešky potřebují pravidelnou zálivku i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Věda & Vesmír

Prastarý led ukrytý pod povrchem Antarktidy ukrývá velmi cenné informace

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu