Psi se čím dál častěji potýkají s alergií. Jak poznat nemoc včas
Podle průzkumů postihuje alergie až 30 % psů. Nepříjemná psí alergie se může objevit po požití nevhodných průmyslových krmiv, nebo nastane po bleším kousnutí tzv. FBH = flea bite hypersenzitivity. Ale i u psů může alergii způsobovat v podstatě skoro všechno stejně jako u lidí. Alergie u psů se projevuje příznaky, jako je časté škrábání, zanícená kůže, ekzémy v okolí řitních žlázek, zarudlými ušními boltci nebo zvracením. O tom, jak pomoci psovi od nachlazení, jsme psali zde.
Pozor na obilniny
Lidé se podle odborníků velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená.
Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním.
Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí, například obiloviny obsahující lepek, jako je pšenice nebo soja, nebo na chemické konzervanty typu BHA, BHT, sorban draselný atd. Důležité je také vědět, že alergie se začnou projevovat až po dvou letech od konzumace nevhodných granulí.
Hypoalergenní granule
Podstatné je proto mít kvalitní hypoalergenní granule. Ty neobsahují suroviny, které spouštějí časté alergie.
Zároveň se většinou jedná o "jednodušší" receptury, které jsou postaveny na jednom druhu bílkovin. Určitě je dobré vybírat granule, kde je jehněčí maso, losos, případně krůta nebo zvěřina. V případě problémových psů je lepší se vyhnout kuřecímu masu.
Speciální kosmetika
Pokud váš pejsek trpí alergií, neměli byste se spokojit jen s tím, že mu pořídíte hypoalergenní stravu. U citlivých psů je vhodné používat také hypoalergenní šampony a kosmetiku, která má zklidňující účinky. Vhodné jsou také jako doplňky stravy podpůrné oleje a kapsle.
Alergie nejvíce postihuje jezevčíky, kokršpaněly, yorkšíry nebo pudly.