Lité podlahy do interiéru

Podlaha ovlivňuje vzhled a atmosféru celé místnosti.
 Dům 
14. května 2017 21:12 / Pinterest
  0   0
Lité podlahy slouží jako základ pro položení podlahových krytin, stejně tak ale můžeme nalít finální podlahu, která bude mít úžasný design. 

Rychle hotová, dokonale rovná a spolehlivá, taková je podlaha z litých anhydritových nebo cementových potěrů.

Rozdíl mezi litou a stěrkovou podlahou

Název obou podlah trochu klame – obojí se totiž lije a zároveň i stěrkuje. Stěrková podlaha je však pouze podkladem pro další pokládku, kdežto litá podlaha už může zůstat tak, jak je a není potřeba další vrstvy. Na její povrch se už jen dodatečně upraví a vše je hotovo. 
V rodinných domcích a bytech se nejčastěji setkáte s podlahou anhydritovou. Jedná se o vysoce tekutou hmotu složenou ze síranu vápenatého a kameniva s hrubostí maximálně 4 milimetry, vody a dalších chemických přísad. Díky různým příměsím může podlaha získat vlastnosti jako je například protiskluzovost.

Použití lité podlahy s podlahovým topením

Díky svým výhodám jsou lité podlahy velmi vhodným řešením i pro systémy podlahového topení. Samonivelační schopnost tekutých směsí zajistí dokonalé zatečení litého potěru okolo trubek. Při použití klasického cementového potěru vzniká v celé vrstvě topné desky množství pórů a vzhledem k nedokonalému obalení trubek podlahového topení nedochází k požadovanému přenosu tepelné energie. Proto je klasický potěr s plastifikátorem dnes již minulostí a nahradily ho díky svým vlastnostem a výhodám lité potěry. Všichni renomovaní výrobci systémů podlahového topení doporučují použít především anhydritový litý potěr z důvodu možnosti provedení podlah bez dilatací, ale použít lze samozřejmě velice efektivně i cementový litý potěr. U těch je nevýhodou jen omezená plocha, kterou lze provést bez dilatací. 

Litá podlaha bez podlahového topení

Výhody lité podlahy jsou patrné i bez podlahového topení. Díky velké pevnosti v tahu a ohybu a objemové stálosti s minimálním smrštěním litých potěrů je možná pokládka ve vrstvách již od 35 mm bez jakéhokoliv vyztužení. Ušetřený prostor pak lze využít k silnější tepelné či akustické izolaci, aniž by bylo nutné navyšovat konstrukční skladbu podlahy.

Při pokládce klasických betonových potěrů je hutnění standardně prováděno nedostatečně nebo vůbec a tím dochází k výraznému snížení pevnosti v tlaku a pevnosti tahu za ohybu, a tak je prakticky nevyhnutelné použití armovacích sítí, což se výrazně projeví v celkové ceně, která je nakonec vyšší než cena lité podlahy. Zásadním problémem i tak zůstává vysoké smrštění při zrání až 2,5 mm/m. Potom vzniká v potěru rozdílné napětí, které se při nízkých vrstvách projevuje vznikem trhlin a nejčastěji miskovitou deformací ve formě zvedlých rohů.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu