Nepodceňujte pokousání od psa! Raději zajděte k lékaři!
Pokud vás pokouše cizí pes, který volně běhá po ulici a na obzoru není jeho páníček, tak bezprostředně kontaktujte policii a za jejich pomoci se snažte zjistit totožnost psa a majitele. Důležité je zjistit, zda je pes řádně očkován. Hlavní je ránu, co nejdříve ošetřit. Pokud krvácí, pokuste se o zastavení krvácení. Vyvarujte se zaškrcení rány, takový způsob použijte v případě, že máte silné tepenné krvácení.
Po zastavení krvácení je na řadě ošetření rány pomocí desinfekce a následné ovázání sterilním obvazem. Po základním ošetření vyhledejte lékaře. Poraněné části věnujte zvýšenou pozornost, negativním signálem je zarudnutí a zvýšená teplota v okolí rány, hnis vytékajícím z poranění či ztráta pohyblivosti či citlivosti.
Doktor může v některých případech nasadit antibiotika nebo ránu namazat antibiotickou mastí. Při zákroku z rány odstraní zničené tkáně, kůži, krevní sraženiny a jiné cizí částečky, které jsou potenciálním zdrojem infekce. Případně, pokud došlo ke zhmoždění tkáně, ránu chirurgicky ošetří.
Pamatujte na to, že každé pokousání psem představuje riziko nákazy vzteklinou. V případě sebemenšího podezření na tuto závažnou nemoc lékař okamžitě zahájí léčbu, kterou přizpůsobí závažnosti situace.