Morče je ideální mazlíček pro děti. Toto jsou základy jeho chovu

Morčata jsou velmi společenská zvířata
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Mazlíčci 
14. dubna 2018 08:27 / Shutterstock
  0   0
Chce po vás vaše dítě neustále nějaké domácí zvířátko? Morče je pro děti ideálním kamarádem. Péče o něj není náročná, je přátelské, nemusí se venčit a dá se dokonce i vycvičit. Kde jej pořídit, co koupit do základní výbavy a jak se o něj starat se dočtete v našem článku.

Pokud se rozhodnete dítěti morčátko pořídit, uvědomte si, že zvíře musíte chtít především vy. Jedná se o zvíře „na zkoušku“ a v případě, že vaše dítě selže, zůstane veškerá péče na vás klidně na dalších pět až osm let.

Jedno nebo více

Morče je silně sociální zvíře, které v přírodě žije ve skupinkách a vytváří mezi sebou sociální vazby. Proto se vždy doporučuje chovat alespoň dvě morčata stejného pohlaví. Zvíře si na samotu může zvyknout, ale nikdy nebude tak šťastné, jako by bylo v přítomnosti jiného morčete. Člověk mu bohužel kamaráda stejného druhu nikdy nahradit nemůže a obzvlášť citlivé morče může samotou tolik trpět, že může steskem i zemřít. V žádném případě však nedávejte morče do klece k jinému zvířeti!

Kde jej koupit

Máte dvě možnosti. Koupit morče ve zverimexu nebo od chovatele. Tak jako tak se vždy dobře podívejte, jestli je morče, které chcete koupit, v dobrých podmínkách, zda má čistou podestýlku, čerstvou potravu, jeho srst je lesklá a je o něj obecně dobře postaráno. Jedině tak koupíte zdravá a spokojená morčata. Jakmile si ho přinesete domů, ubytujte ho a za pár dní jej odveďte k veterináři, aby jej prohlédl, ověřil pohlaví a vyvrátil případné parazity.

Potřebuje lásku

Morče není zvíře, kterému by stačil život v kleci. Je potřeba se mu každý den věnovat, poskytnout mu dostatečný výběh a vhodnou zábavu. Počítejte tedy s tím, že vaše dítě musí být natolik zralé, aby bylo schopno tyto své povinnosti plnit. Skvělým kamarádem pro děti je i křeček zlatý - psali jsme o něm zde.

Dokáže plnit povely

Vůbec není pravda, že povely dokáže plnit jedině pes. Při správně vedeném a každodenním výcviku dokáže i morče proskočit obručí, obíhat kolem nohou židle, vlézt do rukávu, přemísťovat hračky a vlastně splnit jakýkoliv povel, který si vymyslíte. Morče bude plnit povely rádo, protože to pro něj znamená, že bude trávit čas se svým člověčím kamarádem.

Klec a výběh

Nejlepší je chovat morčata minimálně po dvou, přičemž už dvě stačí. V malé kleci by ale morčata trpěla. Pro dvě proto pořiďte klec alespoň ve velikosti 100 cm – čím větší tím lepší. Pokud se i tak rozhodnete chovat jen jedno morče, klec by neměla mít méně než 80 cm. Morčata rovněž ocení krytý pelíšek, ve kterém se budou cítit bezpečně. Divoká morčata žijí v norách, a tak je pro ně příbytek přirozenou součástí jejich domova.

Čím je krmit

To, že musí být klec vždy perfektně čistá, je samozřejmostí – nejlepší je morčata podestýlat dřevěnými hoblinami. Potrava by také měla být každý den čerstvá, zelenina omytá – žádné kuchyňské zbytky, které byste hodili slepicím. Morčata rovněž potřebují pravidelný přísun kvalitního sena, které je základem jejich jídelníčku, a vhodných granulí – nikoliv zrní! Rovněž nezapomínejte na každodenní přísun čerstvé vody.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Věda & Vesmír

Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu