Úžasné tipy, jak pořídit ty nejlepší fotky nejen mobilním telefonem
Fotografie jsou obecně úžasnou vzpomínkou. Dokáží člověku připomenout i takové události, které by jinak pro jejich obrovský počet vypustil z hlavy. Přitom taková vzpomínka dokáže jak starého, tak ale i mladého člověka zahřát na duši a celý příběh prožít znovu a znovu.
Pojďte se nyní podívat na několik tipů, jak docílit úžasných fotek, které ještě podtrhnou atmosféru celé události. Není to nic složitého a je jedno, jestli vlastníte zrcadlovku, kompakt nebo jen mobil.
Naučte se pracovat se svým fotoaparátem
Pokud jste si právě pořídili zrcadlovku, byla by škoda, abyste vše fotili na automat. Když už ji máte, využijte její plný potenciál, nastavte si režim „manual“ a pusťte se do toho. Nejdůležitější je naučit se rozlišovat a nastavit tři základní věci: světelnou citlivost ISO, rychlost závěrky a clonové číslo. Podrobné vysvětlení najdete v manuálu, který jste obdrželi, tak jej rozhodně nevyhazujte a alespoň tento základ se naučte. Více si o práci se zrcadlovkou můžete přečíst i zde.
Hezké fotky pořídíte i mobilem
V dnešní době jsou už fotoaparáty v telefonech na takové úrovni, že dobré fotografie pořídíte i s nimi. Samozřejmě záleží na tom, jaké máte na výsledné fotky nároky a jak drobné detaily jste schopni vidět. Technicky s největší pravděpodobností nebudou tak dokonalé, ale často záleží spíš na kompozici, než na čemkoliv ostatním. Ovšem tento názor se liší fotograf od fotografa.
Buďte kreativní
Vyvarujte se neřízenému mačkání spouště, které nevede k ničemu jinému, než k plné SD kartě, kterou už jen málokdo promaže. Naopak se soustřeďte na kvalitu snímku než na jejich kvantitu. Každou fotku si promyslete předem, zkuste ji zabrat z více úhlů, s různými režimy ostření a až poté zmáčkněte spoušť.
Každou fotku ozvláštněte
Vždy se snažte vnést do fotografie prostor. Toho docílíte tak, že se pokusíte zabrat co nejvíce předmětů v okolí, a to v různých vzdálenostech. Zkuste příště například při focení katedrály poodstoupit, klidně podejít viadukt či zajít za strom a fotit objekt přes nebo skrz tuto „překážku“. Z fotografie bude na první pohled jasné, co je jejím středobodem, ale navíc z ní ucítíte i okolní prostor a jeho hloubku.
Nezapomínejte samospoušť
Časovač nemusíte používat jen v případě, že jste někde sami a není nikdo, kdo by vás vyfotil. Využijete jej i v případě, že jste na výletě ve dvou, nebo je vás více, ale chcete být na fotografii všichni a třeba i předstírat, že nevíte o tom, že vás někdo fotí. Pro inspiraci se podívejte do naší galerie.
Používejte filtry
Někteří lidé jsou stále odpůrci postprodukce, tedy následné úpravy fotografií. To je ale velká škoda. Díky různým filtrům, úpravám ostrosti, zrnitosti, barevné škály, sytosti a dalších parametrů, totiž můžete z původně fádní fotografie udělat takovou, o kterou by se popraly všechny magazíny, aby ji měly na titulní straně.