Potřebujete vyčistit staré nádobí? Buďte obezřetní, abyste nenadělali víc škody než užitku

Čištění musí být šetrné, aby se nádobí nezničilo
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
07. ledna 2019 10:00 / Depositphotos
  0   0
Také se vám poštěstilo, že jste se dostali na půdu po babičce a našli jste tam spoustu pokladů, které se vám už v dětství líbily? Hlavně pak malované porcelánové hrníčky, ke kterým vždycky na stole stála váza. Problém však je, že od jejich posledního použití uplynula už pěkná řádka let a vaše nálezy by si zasloužily pořádnou očistu.

Přinášíme vám proto několik tipů, jak se o tyto klenoty postarat. Platí však jedno základní pravidlo, kterým byste se měli řídit: nic nesmíte přehánět, abyste svým pokladům neublížili.

Takhle rozhodně ne

Ať už chcete čistit sklo, porcelán nebo keramiku, rozhodně nesahejte po čisticích prášcích, které obsahují tvrdé částečky. Svým složením a strukturou by mohly zničit nejen povrch vázičky či hrníčku, ale také jeho zdobení. Zvláště u letitého nádobí je totiž velmi těžké určit, zda byla malba pod glazurou, nebo až na ní.

Skleničky zlatem zdobené

V dřívějších dobách byly velmi moderní a oblíbené skleničky, které měly zlatý kovový okraj či celé zdobení. Myslete na to, že tento typ nádobí nesnese příliš mnoho vody a je tudíž vhodné jej pouze otírat vlhkým hadříkem, případně vatovým tamponem, a poté kvalitně vysušit. Pokud se na skle objevil zašedlý povlak, můžete se jej zbavit kapesníčkem namočeným v octu.

Pomůže písek či štěrk

Stejný postup můžete praktikovat u váziček, které se pyšní letitým vnitřním nánosem. Tady už ale kapesník namočený do octu nemusí vždy stačit, proto můžete sáhnout po těžším kalibru. Je-li váza pevnější, vsypte do ní hrst písku nebo jemného štěrku a zalijte jej teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí. Párkrát s nádobím zahrkejte a poté nechejte obsah odstát. Tento postup můžete ještě několikrát zopakovat, aby byl výsledek efektivnější.

A pokud se na vašem vysněném hrníčku či vázičce objevily po letech prasklinky, které zanechal drobný prach, zkuste je obalit papírovým ubrouskem namočeným ve směsi vody a jedlé sody a nechejte pár hodin působit. A pokud hledáte rady, jak vyčistit také spáry mezi kachličkami, zkuste se inspirovat v našem článku zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v Karibiku

Věda & Vesmír

Vědci odhalili gigantické prohlubně v Jupiteru. Některé z nich mají hloubku až 130 tisíc kilometrů

Bydlení

Pořizujete si elektrický zubní kartáček? Poradíme, která kritéria jsou nejdůležitější

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu