Aby vaše outdoorové oblečení plnilo svůj účel, je třeba o něj správně pečovat

Správným praním si outdoorové oblečení nezničíte
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
29. května 2018 08:30 / Shutterstock
  0   0
Outdoorové oblečení si každý pořizuje pro jeho speciální vlastnosti. Aby ale výbava byla stále funkční, je dobré vědět, jak o ni pečovat. Není to nic složitého. Je třeba pouze vědět, po jakých čisticích prostředcích sáhnout.

U outdoorového oblečení je třeba věnovat pozornost materiálu, ze kterého je produkt vyrobený. A to proto, aby si i po čištění udržel své typické vlastnosti, mezi které většinou patří prodyšnost a voděodolnost.

Je třeba chránit a obnovit původní DWR (Durable water repelent - vodoodpudivá vrstva) všech druhů nepromokavých tkanin. Toho se docílí použitím těch správných pracích a impregnačních prostředků a také správým postupem praní. O tom, jak opravit outdoorový spacák či karimatku, jsme psali zde.

Praní outdoorových výrobků

Hodně lidí má obavu, že vypráním si vodoodpudivost zcela zničí, a tak používá tyto výrobky bez praní co nejdéle. To je ale chyba! Každé větší znečištění způsobuje zhoršení účinnosti vodoodpudivé úpravy i prodyšnosti. Je proto nutné vždy včas materiál vyprat, vyčistit. Nejlepší je vždy se řídit pokyny výrobce, ale existují samozřejmě obecné zásady, jak outdoorové oblečení prát.

Nejde-li to pouze čistou vodou a nechcete či nemůžete svěřit výrobek chemické čistírně, musíte jej vyprat. Nemusíte mít obavu, že občasným praním, ovšem jen správnými přípravky, výrobky takto ztratí své původní skvělé vlastnosti. Materiály zůstanou i nadále vodoodpudivé, nepromokavé a prodyšné, ať se jedná o běžné výrobky nebo o speciální materiály, jako je Gore-Tex®, Sympatex® apod.

Na běžné přípravky zapomeňte

Je pravdou, že pokud svou speciální výbavu vyperete v běžném pracím prášku, výrobek poněkud ztratí na své funkčnosti. Rozhodně ale nejde o nevratný děj. Je jen nutné tuto výbavu vyprat znovu, a to nejlépe ve speciálním přípravku, který neblahé účinky obvyklých pracích prostředků opět odstraní a navrátí původní vlastnosti vodoodpudivosti a prodyšnosti zpět.

Obzvláště velkým obloukem se vyhněte pracím prostředkům, které obsahují tzv. bioenzym. Ten totiž dokáže i zeslabit účinky některých impregnací. Všechny výrobky, u kterých chcete zachovat původní vlastnosti, musíte prát pouze v těch pracích prostředcích, které jsou bez detergentů, aviváže a podobných látek.

Speciální přípravky k praní outdoorového oblečení jsou obvykle k dostání v obchodech, které outdoorové výrobky nabízejí. Tam vám i nejlépe poradí, jaký přípravek je na který druh materiálu nejvhodnější.

Kompromisu se nevyhnete

Speciální prací prostředky mají ovšem trochu nižší prací účinek než ty běžné. Je proto lepší prát častěji a jen mírně špinavé věci než masivní špínu a roky zašpiněné materiály.

Vyplatí se také vždy před praním na ta nejvíce zašpiněná místa nanést nejdříve koncentrovaný roztok, nechat ho vsáknout a pak teprve prát celek.

Mýty o praní

Jedním z mýtů ohledně praní nepromokavého a větruodolného oblečení je názor, že praní poškozuje membránu. To je ale nesmysl, je třeba jen dodržovat určitá pravidla.

Před praním zkontrolujte, zda v kapsách nezůstaly nějaké předměty, které by mohly během praní bundu či kalhoty poškodit. Je dobré zapnout všechny zipy (i suché) a obrátit naruby. Obzvlášť termoprádlo je velmi choulostivé na mechanické poškození a zadrhnutí o zip nebo suchý zip bundy v pracím bubnu může mít nemilé následky.

Bundy s membránou můžete prát v pračce při teplotě nepřesahující 40 °C s použitím programu pro jemné praní.

Žádná sušička

Membránové oblečení je většinou nepromokavé, proto „klasické“ ždímání a odstřeďování v pračce nemá význam. Nesnažte se ani o ruční ždímání, neboť můžete poškodit membránu.

Odborníci obvykle nedoporučují ani použití bubnové sušičky a ve skříni nechte ležet i žehličku. Oblečení jednoduše pověste na věšák, nechte odkapat a usušit. I když tento postup může trvat i několik dnů, je to nejlepší řešení. Vždy je ale lepší se podívat na pokyny výrobce - některé kousky takto zdlouhavě sušit nemusíte a snesou i sušičku.

Nic není na věky

Mějte ale vždy na paměti, že i když budete dodržovat všechny předepsané procedury, vlastnosti vašeho outdoorového oblečení nevydrží na věky. V případě zjištění, že funkční vlastnosti (hlavně voděodpudivost) se zhoršily, přichází na řadu impregnace.

Jde v podstatě o nástřik speciálního prostředku na svrchní část po předchozím vypraní. Použijte ověřený a výrobcem oblečení doporučený impregnační prostředek. Všeobecně se traduje, že například bundu je třeba impregnovat po 3 až 4 praní a tuto činnost pak pravidelně - nejlépe po každé sezoně - opakovat. Není však třeba impregnovat oblečení nové.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu