Zásady bezpečnosti pro kutily
Lékárnička je základ
Vždy mějte po ruce lékárničku. Škrábanec, říznutí nebo puchýř si můžeme udělat i při těch nejjednodušších úkolech. Lékárničky jsou většinou skladné a dobře přenosné, a tak si je přibalte s sebou spolu s nářadím.
Použijte žebřík vhodné délky
Věnujte pozornost výšce žebříku. Vždy používejte žebřík, který je dostatečně vysoký na to, abyste pohodlně dosáhli na věc, kterou chcete přimontovat nebo opravit. Spousta nehod je důsledkem právě toho, že žebřík byl příliš krátký.
Co nosit a co naopak sundat
Začněte nosit ochranné brýle, aby se vám do očí nedostala žádná špína nebo zbytky materiálu. Když používáte elektrické nářadí, sundejte si šperky. Dbejte, aby vám na rukou nezůstaly hodinky ani náramky, a než se pustíte do práce, ještě si vyhrňte rukávy. Odstávající části by se vám mohly někde zachytit. Pokud používáte hlasité nástroje, používejte chrániče uší, abyste předešli poranění sluchu.
Čtěte instrukce v manuálu
Následujte instrukce, ne intuici. Stejně jako s jakýmkoliv jiným elektrickým zařízením v domácnosti i s elektrickými nástroji musíme zacházet s opatrností, podle instrukcí a mít na paměti varování z manuálu. Také se před zapojením ujistěte, že je přístroj vypnutý. Nikdy nenechávejte zapnuté nástroje bez dozoru. Vytáhněte je ze zásuvky a uložte z dosahu dětí před tím, než opustíte místnost.
Mějte přehled o ostatních
Dávejte pozor, kde jsou ostatní. Pokud pracujete ještě s někým dalším, vždycky mějte přehled, kde zrovna jsou, abyste předešli nehodám a zraněním. Všímejte si, kdo vstoupil na místo, kde pracujete, a hlídejte, aby se tam nedostaly děti nebo domácí mazlíčci. Pokud s kutilstvím teprve začínáte, zde je pár rad pro nováčky.