Kazí vám plevel váš dokonalý trávník? Pak pro vás máme rady, jak s ním účinně bojovat

Krásný zelený koberec je snem každého zahrádkáře
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
17. června 2019 19:32 / Depositphotos
  13   5
Hustý zelený travní koberec by chtěl mít každý zahradník. Snahu o dokonalý trávník jim ale vytrvale kazí plevel. Jak bojovat proti plevelu a náletovým rostlinám? Je to jednodušší, než se zdá.

Pampelišky i sedmikrásky dokáží každý trávník pěkně rozzářit. Jenomže tyto květiny už se nemusejí zamlouvat těm, kteří chtějí mít čistý, krátce střižený trávník. A stejně tak tyto milovníky anglických trávníčků nezajímá, že na jich opečovávaném zeleném koberci roste celá řada zdraví prospěšných bylinek. Pro všechny je to prostě plevel, který se stůj co stůj snaží zničit různými prostředky. Ne vždy je nutné použít chemii. 

Prevence je důležitou součástí boje s plevelem

Důležitá je jako u všeho prevence. Snažte se o to, aby plevel ve vašem trávníku neměl šanci vyrašit. Dodržujte proto několik zásad:

  • Snažte se vyčistit hlínu od plevele ještě před výsevem trávníku
  • Zvolte si optimální termín pro vysévání trávníku
  • Kupte si kvalitní osivo. Podstatná je jeho klíčivost a čistota. Osivo musí být bez dalších příměsí. 
  • Trávník pravidelně přihnojujte a sekejte
  • Hned obnovujte prázdná a poškozená místa trávníku

Trávu nesekejte

Je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Pokud vás stále trápí plevel nebo náletové rostliny, prostě a jednoduše trávu chvíli nesekejte. Zkuste to vydržet a nechejte trávu trochu přerůst. Nejlépe tak o čtrnáct dnů déle, než jste zvyklí. Takto to zopakujte dvakrát až třikrát a uvidíte, že po plevelu nebude za chvíli ani vidu, ani slechu. Zkrátka z trávníku zmizí. 

Vychytávky našich babiček

Pokud se vám nechce čekat na to, než trávník povyroste, další z možností, jak se ekologicky zbavit plevele, je vyzkoušet triky našich babiček.

Vařící voda

Zkuste polévat plevel vařící vodou. Pokud nechcete zbytečně plýtvat energiemi a zapínat varnou konvici pokaždé, když se vám na zahrádce objeví nezvaný plevelový host, používejte tuto metodu průběžně. Třeba když vám zůstane v konvici voda po vaření čaje, nebo po vaření brambor. 

Zaduste je

Další velmi jednoduchou cestou, jak zabít plevel, je za pomocí igelitu. Tento způsob se hodí hlavně na místo, kam svítí slunce. Jednoduše přikryjete nechtěné rostlinky igelitem a ony se pod ním díky slunečním paprskům uvaří.

Sůl nad zlato

Nasypejte sůl na plevel, případně z ní můžete připravit silný roztok. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat, a to díky jejím silným dehydratačním účinkům. Sůl je také skvělý prostředek, který dokáže vypudit slimáky.

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Nový výzkum potvrdil, že lidé se jednou pravděpodobně vyvinou v jedovaté tvory

Bydlení

Kdo chce vylepšit úrodu jahod, měl by se držet několika jednoduchých zásad

Zavřít reklamu