Průvodce výběrem slunečních brýlí

 Ostatní 
29. července 2015 19:39 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
UV filtr na slunečních brýlích je nezbytnost. Ne každé brýle však tento základní požadavek splňují.  Wikimedia Commons/Joel Zimmer
Výběr slunečních brýlí, které se vám líbí a ještě ke všemu budou lichotit tvaru obličeje, není vždy úplně jednoduchý. Existují ale jednoduché pomůcky. Ty pomohou, když si nebudete vědět rady, jaký styl zvolit.

Barva

UV filtr nesouvisí s barvou brýlí; tedy neplatí, že čím tmavší skla, tím účinnější ochrana. Je dobré se vyvarovat módních barev - oranžové, červené, růžové. Tyto odstíny oko spíš iritují, a navíc okolí barevně zkreslují, což je nebezpečné zvláště pro řidiče. Pro každodenní nošení je ideální šedozelená nebo šedá barva brýlových čoček.

Tvar

Brýle musí příjemně sedět, nesmí za ně svítit. Měly by být tvarovány tak, aby co nejvíce zabraňovaly průniku světla zepředu. Brýle mají být trochu anatomicky prohnuté, aby do nich nesvítilo zezadu a neodráželo se světlo zpět do očí, je-li slunce v zádech. Tomu může zabránit i antireflexní vrstva nanesená na vnitřní straně brýlových čoček.

Kategorie

Na slunečních brýlích se často objevuje číselné označení kategorie. Tato hodnota značí světelné podmínky, pro něž jsou konkrétní brýle vhodné a za nichž je jejich používání bezpečné. Nejsvětlejší je kategorie 0, která propouští 80 až 100 procent viditelného záření a je vhodná pro řízení automobilu v noci. Kategorie 1 propouští 43 až 80 procent viditelného záření. V tomto případě nejde o sluneční brýle, ale o brýle určené pro každodenní běžné nošení (nikoli však pro celodenní práci v místnosti).

Středně tmavý filtr je označen kategorií číslo 2. Jsou jím vybaveny městské sluneční brýle. Propouští 18 až 43 procent záření. U kategorie 3 jde o klasické sluneční brýle do přírodních podmínek mírného klimatického pásu. Kategorie 4 propouští jen 3 až 8 procent viditelného záření. Brýle jsou určeny na hory, k moři, do pouště.

Univerzální pravidla pro výběr slunečních brýlí

1/ Hranatý obličej

Pokud se tvůj obličej vyznačuje hranatými, ostrými rysy, máš vystouplé lícní kosti, širokou čelist a hranatou bradu, vycházej z hranatého typu obličeje, k němuž se hodí naopak oválnější brýle či zajímavé asymetrické obruby, které jakoby rozbijí geometrické tvary v obličeji, a ten pak působí jemněji. Naopak se vyhni hranatým, obdélníkovým obrubám – samozřejmě pokud nechceš cíleně podpořit ostré rysy.

2/ Kulatý obličej

Majitelé kulatých obličejů s podobnou výškou a šířkou, plnými tvářemi a zaoblenými liniemi mohou zase sáhnout po výraznějších, hranatých brýlích, které oblé proporce vyrovnají. Stejně tak mohou volit bezobroučkové brýle. Vyhnout by se měli kulatým obroučkám, které obličej ještě více zaoblí, takže brýle typu „lennonky“ si raději odpusť. Pozor si rovněž dej na příliš velké brýle, ale i na malé obroučky, které by mohly tlačit na tvář, čímž obličej ještě více „nafouknou".

3/ Trojúhelníkový obličej

Širší partií v horní části a postupně se zužující směrem k bradě se vyznačuje trojúhelníkový typ obličeje. Zde je opět vhodné sáhnout po jemnějších obrubách, ne příliš výrazného tvaru. V tomto případě můžeš pracovat i s ohraničením obrub – výrazná horní linka bez spodního okraje by rozšířila již tak výrazné partie horní části obličeje, proto vol spíše opačnou variantu.

4/ Obličej ve tvaru hrušky

Zajímavý je rovněž hruškovitý tvar obličeje, který má užší partie ve spánkové části a naopak širší lícní kosti a výrazné tváře. Pokud se v tomto typu obličeje poznáváš, vyzkoušej opět trik s obrubami, tentokrát však se zvýrazněnou horní linií, která tak zvýrazní i horní obličejovou část. Dolní obruba by měla být nenápadná, vhodná je tzv. vázaná obruba, kde jsou skla ze spodní části navázána silikonem.

5/ Oválný obličej

Pokud disponuješ oválným obličejem, můžeš si gratulovat, hodí se k němu téměř vše. Omezení jsou daná spíš osobním vkusem a již zmiňovaným barevným typem nositelky či nositele.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu