Kočky nesmějí pít mléko!

 Mazlíčci 
09. července 2015 22:36 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud své micince chcete trošku dobrého čerstvého mlíčka dopřát, pořiďte jí speciálně upravené mléko. Wikimedia Commons/Apricum
Spousta tradičních obrázků v lidech vzbuzuje zažité stereotypy. Kdo z nás si nedá do souvislosti myšku se sýrem, ježka s jablíčkem, pejska s kostí a kočičku s mlíčkem? Ovšem právě vyobrazení kočky pijící z misky, či talířku mléka, není až tak idylické jak by z kresbičky mohlo působit. V minulosti bylo kočkám mléko nabízeno hojně, hodně koček žilo v blízkosti, nebo jako trvalý inventář kravína. Tam za to, že likvidovaly přemnožené hlodavce, byly mlékem často odměňovány. Ovšem pro kočky to byl spíše dar danajský. Proč?

Složení mléka kravského je oproti mateřskému mléku kočky velmi rozdílné. Zatímco kočičí mléko je velmi bohaté na bílkoviny a tuky, mléko kravské je na proteiny a lipidy mnohem chudší. O to bohatší je ovšem o mléčný cukr – laktózu. Tento cukr v těle štěpí enzymy zvané laktázy. Ty ovšem kotěcí tělo vytváří jen několik týdnů po narození, s přibývajícím věkem (cca od jednoho měsíce) jejich produkce klesá, až prakticky z těla vymizí. A když nejsou přítomny, laktózu střevo zpracovat nedokáže. Postarají se o ni tedy bakterie, které ve střevě přirozeně žijí a jako odpadní látky při jejím zpracování začínají tvořit oxid uhličitý, vodík a další dráždivé látky. Na kočce se tento problém projeví nejčastěji v podobě průjmu, někdy bolestivostí břicha, nadýmáním, časem může vyústit v potravní alergii a trvalé narušení imunity. Proto by se kravské mléko nikdy nemělo podávat kočkám nemocným, obzvlášť pokud trpí trávícími problémy, cukrovkou, či onemocněním vylučovací soustavy (ledviny, močovody, močový měchýř).

Napadá Vás, že znáte kočky, které odmalička mléko pijí a žádné problémy nemají? Někdy se stává, že když je kotěti mléko podáváno pravidelně, zachová se v těle dostatek laktáz a kočka je pak i v dospělosti schopna jej strávit. V této souvislosti by člověka napadlo, zda tedy nepodávat kočce mléko pravidelně, aby mohla využívat vitamíny, a minerály které obsahuje. Je to vlastně zbytečné, protože všechny tyto v mléce obsažené živiny, lze dodat kočce do krmiva i jinak. Navíc pokud kočka mléko správně netráví, tělu prospěšné látky stejně nedokáže využít. K čerstvému mléku většina z nás ani nemá přístup a mléko pasterizované pro kočky nemá již skoro žádnou výživovou hodnotu. Pokud ovšem kočičí jídelníček mlékem či mléčnými výrobky občas oživit chcete, lze nabídnout mléko kozí, kysané mléčné výrobky, kondenzované mléko zředěné v poměru jeden díl mléka na jeden díl vody, tvaroh nebo bílý jogurt. Protože kočkám mléko chutná, jsou k dispozici speciální mléka pro kočky, které krom toho že mají snížený obsah laktózy, bývají obohaceny o vitamíny a často i taurin (aminokyselina kterou si tělo kočky neumí v dostatečném množství vyrobit a získává ji tedy ze stravy).

Další věc, kterou by si majitelé koček měli uvědomit je to, že mlékem nikdy nelze nahradit vodu. Voda je nápoj, kdežto mléko potravina. Proto by měla mít kočka k dispozici misku s vodou neustále a to, i pokud se jí rozhodneme vylepšit den trochou mlíčka namísto pamlsku.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky