Dopřejte své zahradě to nejlepší. Založte si kompost, domácí hnojivo je poklad

 Zahrada 
05. června 2020 10:26 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Domácí hnojivo je poklad Depositphotos
Každý zahrádkář ví, že jedním z největších pokladů, které může své úrodě dopřát, je hnojivo z doma vyrobeného kompostu. Máte-li možnost si také ve své zahradě kompost založit, určitě nad tím neváhejte ani minutu.

Nejen, že své zahradě dopřejete to nejlepší, co může dostat, ale zároveň můžete ekologicky zpracovat mnoho věcí, které z vaší domácnosti vzejdou.

Dodržte poměr zelené a hnědé

Ačkoliv je jasné, že nemůžete do kompostu vhodit kde co, budete možná přesto překvapeni tím, co všechno do něj patří a dá se přírodní cestou zpracovat k dalšímu využití v podobě hnojiva. Důležité přitom je, že při vytváření kompostu musí být zachován poměr takzvané zelené a hnědé hmoty, kdy zelené jsou měkké věci jako tráva či kuchyňské zbytky, které kompostu dodávají dusík a urychlují rozkladný proces.


Mezi hnědé věci patří například kartony nebo starší dřevité rostliny, které se rozkládají pomalu a díky vzduchovým kapsám, které pomáhají utvářet, velmi výrazně urychlují rozklad ostatních surovin. Možná si říkáte, jaké věci vlastně do kompostu patří, aby se skutečně ekologicky rozložily a vznikl z nich kvalitní pěstební substrát.

Uvařené brambory i staré noviny

Mezi vhodné suroviny patří plevel i s hlínou na kořenech, tráva či nadrcené větve, voda z uvařených brambor či těstovin, papíry, které však nesmějí být křídované nebo voskované, takže sem v klidu můžete dát noviny, roličky od toaletního papíru nebo proložky z vajec. Pokud by se jednalo o velké archy či kusy, je vhodné je zmuchlat nebo natrhat.

Dále do kompostu patří skořápky od vajec, zbytky masa či oleje, který je nasátý v papírových utěrkách, kompletní čajové pytlíky, vlasy a chlupy a dokonce i stoprocentně bavlněné utěrky a oblečení, které je však nutné nejprve nastříhat na menší kusy.

Na cigarety i letáky zapomeňte

Naopak do kompostu nikdy nevhazujte zvířecí exkrementy, dětské jednorázové pleny, žvýkačky, kosti, zbytky z cigaret včetně popela či barevné časopisy a letáky. Pokud tyto zásady dodržíte, vznikne vám velmi kvalitní přírodní hnojivo, které je nenahraditelné.

Do kompostu můžete vhodit také odštípnuté kousky jehličnanů, které právě v tomto období narůstají. Ovšem v tomto případě je raději využijte k výrobě skvělého domácího sirupu. Více na toto téma najdete v článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se k Soukupovi nestěhuje. Pro své děti naopak předělává pokojíčky ve vlastním domě

Styl

Každé znamení vystihuje jedno slovo: Štíři bývají tajemní, Panny pořádné a Raci intuitivní

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte