Netypický zápach vašeho psa může značit vážné zdravotní problémy

 Mazlíčci 
03. června 2020 09:19 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Netypický zápach psa rozhodně nepodceňujte Depositphotos
Každý pes má svou specifickou vůni. Nicméně některé jeho pachy mohou signalizovat i některou vážnou nemoc. Poradíme vám, na co se zaměřit.

Každá šelma má svůj specifický zápach. To má dáno od přírody, aby mohla označit své výsostné území a ostatním dát najevo, kde chce žít, aniž se s nimi musela střetnout a bojovat – šetří to energii důležitou pro přežití. A nejinak je tomu i u psů. Ovšem pokud váš pes zapáchá až moc výrazně a není to třeba tím, že by se zrovna vyválel někde venku, pak je potřeba hledat původ tohoto zápachu. Obvykle je to znamení, že trpí nějakou nemocí nebo třeba podvýživou. 

Zápach z tlamy

Pokud vašemu hafanovi skutečně nepříjemně páchne z úst, může to být zapříčiněno špatnou zubní hygienou. Ta může přejít až v bolestivý zánět dásní či vypadávání zubů. To, co by vás mělo varovat, jsou nateklé až krvavé dásně, žlutohnědý povlak na zubech, potíže během kousání. Pokud ničím z toho váš pes netrpí, pak se může jednat o zažívací problémy, cukrovku nebo ledvinové a jaterní poruchy. V tomto případě je potřeba navštívit veterináře.

Ušní infekce

Zapáchá-li pejsek spíše v okolí hlavy, zaměřte se na uši. Může jít totiž o bakteriální zánět. Uši psa je nutné pravidelně čistit a také kontrolovat kvůli výskytu roztočů, bakterií a zánětů. Dlouhodobě zanedbané uši mohou vést až k ohluchnutí pejska. Typickým signálem, že něco není v pořádku, je nepřirozené kývání hlavy zvířete.

Nadýmání

Jde o problém, který trápí občas každého chlupáče. Pokud však nadýmání přetrvává nebo se vyskytuje velmi často, zvažte výměnu krmiva. Nekvalitní granule mají většinou vysoký obsah sacharidů a moc málo bílkovin a správných tuků. Kromě nadýmání se to může projevit také kožními problémy a zhoršenou kvalitou srsti.

Flatulence v častých případech vzniká ve chvíli, kdy váš pes hltá. Pokud jste si takového chování všimli, podávejte mu jídlo několikrát denně, ale v menších porcích, aby neměl potřebu vše rychle hladově sníst. Rozhodně neuděláte chybu, když budete psí stravu obohacovat o mastné kyseliny. To znamená, že přidáte například olej z hroznových jader, lněný olej nebo třeba lososový olej. Nepomáhá-li ani jedno, může být takový problém znamením parazitů ve střevech. Ve vážných případech může nadýmání značit i velice nebezpečnou torzi žaludku.

Anální žlázy

Spousta pejskařů stále neví, že je nutné svému parťákovi pravidelně čistit anální žlázky. Přitom ucpání těchto žláz je velice častým problémem. Pozná se podle zápachu v oblasti psího zadku a pes také sám často tahá zadek po zemi. Naučte se tyto žlázy čistit sami. Není to tak složité. Jak na to jsme psali zde

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Dům a zahrada

Připravte si tablety na čištění záchodu. Postačí vám tři suroviny: Jedlá soda, kyselina citronová a...

Zavřít reklamu