I skořápky od vajíček se můžou hodit a být užitečné

 Ostatní 
19. března 2016 17:46 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Skořápky nevyhazujte, můžete je využít. Internet
Vajíčka využíváme na desítky způsobů. Umíme si poradit, i když nám zbydou jen žloutky, či naopak bílky. Skořápky však obvykle všichni, kdo je nedrobí slepicím, bez rozmyšlení vyhazují. Věděli jste ale, že mají v domácnosti širokou škálu využití? Od čištění přes výživu rostlin až po boj se svědivými štípanci.

Vyčistí usazeniny ve váze

Určitě jste to už někdy řešili. Pokud máte doma jakoukoliv skleněnou užší vázu, je těžké ji vyčistit od vodního kamene a dalších usazenin. Pravděpodobně vás ale nikdy nenapadlo, že vám mohou pomoci obyčejné vaječné skořápky. Nadrcené skořápky nasypejte do vázy, zalijte je citronovou šťávou a nechte je v ní několik dní. Příležitostně s nimi zakružte. Kyselina obsažená v citronové šťávě vázu odmastí, zatímco ostré kousky skořápek "oškrábou" špínu ze dna i stěn. Obsah vázy potom vylijte do záchodu, vázu omyjte teplou mýdlovou vodou a nechte uschnout.

Domácí zubní pasta

Vaše zuby obsahují kalcium. Tato zubní pasta obnoví zubní sklovinu a dodá veškeré potřebné minerály. Budete potřebovat skořápky aspoň 12 vajíček. Odstraňte všechny nečistoty a důkladně jej omyjte. Potom je narovnejte do trouby a pražte aspoň 15 minut ideálně na teplotě 180°C. Poté skořápky vložíte do mlýnku a pořádně rozemelete. Vzniklou drť přesejete do přes jemné sítko. Výsledkem bude jemný bílo-hnědý prášek, který je možné bez problému uchovat v dobře zavíratelné nádobě. K drti přidejte 1-3 lžíčky kokosového oleje, 1 lžíčku jedlé sody bikarbony a 10 kapek esenciálního oleje podle vlastního výběru. Promíchejte a uložte do nádobky.

Zabraňuje úbytku kostní hmoty

Zejména ženy po menopauze trápí úbytek kostní hmoty, který vede k řídnutí kostí a následným složitým a komplikovaným zlomeninám, například ke zlomenině krčku. Výzkum publikovaný v roce 2003 v časopise International Journal of Clinical Pharmacology Research zjistil, že vápník ze skořápek dokáže tento úbytek kostní hmoty zastavit.

Prospěje i domácím zvířátkům

Pokud je vápník z vaječných skořápek dobrý pro lidské kosti, prospěje jistě také vašim domácím mazlíčkům. Přidejte rozdrcené vaječné skořápky do jejich krmiva, aby i oni dostali vápník nezbytný pro zdravé kosti. Nicméně i v tomto případě musíte skořápky sterilizovat v troubě, abyste zabránili otravě z jídla.

Ochrání úrodu před slimáky

Boj se slimáky je věčný. Skořápky vás jich sice natrvalo nezbaví, pomohou ale úrodu ochránit. Nasypejte nadrcené skořápky kolem kořenů. Zahradníci tvrdí, že slimáci a hlemýždi nesnášejí, když musí přelézat přes jejich ostré a nepravidelné hrany, takže se takovým místům radši obloukem vyhnou.

Znásobí úrodu rajčat

Nasypejte hrst nadrcených skořápek do díry dříve, než do ní zasadíte rajčata. Budou sloužit jako cenný zdroj vápníku. Jeho nedostatek může vést k hnilobě květů.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008