Žmolkování oblečení. Jak mu předcházet a bojovat s ním?

Předcházet žmolkování můžete při praní.
 Ostatní 
03. října 2016 14:49 / http://www.idiva.com
  2   0
Žmolky jsou nežádoucí uzlíky, které vznikají po určitém opotřebení textilie na jejím povrchu. Ošklivě vypadající žmolky se tvoří nejčastěji na svetrech, ale i na dalších textiliích.
Příčiny žmolkovitosti
Vlivem tření při běžném používání textilie se pozvolna uvolňují některá vlákna ze svazku v přízi, zauzlí se s konečky blízkých odstávajících vláken a vytvoří na povrchu pleteniny nebo tkaniny klubíčko pevně zachycené ve struktuře textilie.

Jak žmolkům předejít?
Svetry perte naruby nejlépe v ruce pracím práškem určeným na jemné prádlo. Snažte se příliš je nedrhnout a co nejjemněji máchat. Pokud perete v pračce, navolte maximálně 30-40 °C. Také ždímání nastavte na nejnižší otáčky. Pokud je vaše pračka vybavena speciálním programem na vlnu nebo jemné prádlo, určitě ho využijte.

Doporučuje se také pračku jednou za čas vyčistit: odpad, nálevku i vnitřní gumu. Spusťte ji prázdnou na 40 stupňů s práškem, který dáte rovnou do pračky, nikoli přes nádržku a poté znovu vyčistěte. Zbavíte se tak chlupů, které zůstaly v pračce. Přihoďte do pračky čistou houbičku na nádobí - zachytí nečistoty, které by jinak ulpěly na prádle.

Kdo používá sušičku, měl by si pořídit kus tkaniny z nylonu. V sušičce se osvědčila jako skvělý lapač, proto "umělotinu" přihoďte ke každé várce.

Filtru v pračce udělá dobře, když budete silně žmolkující prádlo prát v povlaku na polštář, nebude se tolik zanášet. Zkuste pračku nepřeplňovat, aby mělo prádlo dost prostoru a také ho pečlivě třiďte.

Jak odstranit žmolky?
Když se objeví několik prvních žmolků, můžete je otrhat pomocí nehtů nebo ostříhat nůžkami. Žmolky v pokročilém stádiu, kdy je jimi poseta téměř celá látka, vyzkoušejte odstranit pomocí jednorázového holicího strojku (žiletky). Dejte pozor, ať do látky neuděláte díru. Pomoci vám může i jemný smirkový papír (tzv. šmirgl papír). Dalším trikem je omotat lepicí pásku kolem ruky a přejíždět po tkanině. Pokud žádná z uvedených rad nezabírá, pak ještě můžete vyzkoušet tzv. odžmolkovač, což je malý přístroj na baterie nebo napájejí ze sítě, který přejížděním po látce jemně odstraňuje žmolky. Jeho cena se pohybuje zhruba od 100 Kč.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Země není výjimečná. V oblacích prachu vytvářejících planety byly nalezeny stavební kameny pro život

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu