Letošní úrodu rajčat mohou ohrozit bílé skvrny na listech, které se objevují brzy po přesazení

 Zahrada 
29. května 2021 08:57 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Neprospívající rostlina potřebuje okamžitou péči archiv redakce
Také chodíte každý den kontrolovat, jak rostou sazenice rajčat, které jste tak pečlivě pěstovali doma v obýváku ze semínek? Možná i vám teď skomírají v záhonku na zahradě nebo v truhlíku na balkoně, jsou povadlé a plné bílých fleků i když mají nejlepší péči. Kde se skvrny vzaly a jak se jich zbavit, případně jim předejít?

Rajčata jsou jednou z nejčastěji pěstovaných zelenin na našich zahrádkách. Jejich pěstování je poměrně snadné, za dodržení určitých pravidel ho zvládne i začátečník a rostliny se brzy pyšní vysokou úrodou šťavnatých sladkých plodů, které se s těmi kupovanými nedají srovnávat.

Abychom však sklidili sladká a chutná rajčata, musíme o ně náležitě pečovat, vědět, kdy a kam je vysadit, jak je hnojit a chránit před povětrnostními vlivy. A je jedno, jestli je pěstujete na záhoně, ve skleníku nebo v nádobě na balkoně.

Nedostatečné otužení

Také už se nemůžete dočkat, až konečně nastane opravdové jaro, začne svítit sluníčko a přijdou teplejší dny? Stejné pocity možná zažívají i vaše rajčata. Možná i proto se na jejich listech objevují bílé až nažloutlé skvrny, které by vás měly varovat, že je něco v nepořádku. Na vině může být nedostatečné otužení rostliny před přesazením na venkovní stanoviště. Společně s chladným počasím a silnými větry je rostlina jednoduše nastydlá. Jak se o rajčata správně starat jsme psali zde.

Jak pomoci poškozeným rostlinám

Pokud už máte sazenice venku, přikryjte je ještě bílou textilií, než začne být tepleji, a chraňte je před větrem. Rajčata jsou rostliny teplomilné, mají ráda teplo a vyhřátou půdu. Sazeničky rovněž připevněte k opoře, abyste zabránili polámání rostlinky. Také se vyplatí rostliny pohnojit proti škůdcům raději dopředu, ať nemusíte později léčit napadenou rostlinu.

Jak problémům zabránit

Pokud jste rajčata ještě ven neodnesli, počkejte s jejich vysazením ještě pár dní nebo je začněte postupně každý den na chvíli vynášet ven, aby se otužily. Sázejte vždy jen silnou rostlinu s bohatým kořenovým systémem a temně zelenými listy. Výsadbu je nejlepší provést do konce května na slunné místo. Záleží však na počasí a odrůdě, takže letos můžete klidně ještě chvilku počkat.

Správný postup při sázení

Před přesazováním rostlinek je nikdy nezalévejte. Lepší je mít substrát lehce proschlý, aby se s ním lépe manipulovalo, čímž snížíte riziko poškození na minimum. Při přesazování zacházejte s rostlinkami opatrně a raději si je položte, zejména pokud pofukuje vítr. Rostlinky pokládejte alespoň 80 centimetrů od sebe do kypré hluboké brázdy, na jejíž dno položte slepičince nebo kompost. Zasypte trochou hlíny a navrch položte rostlinky našikmo. To proto, aby se maximalizovala délka stonku, který je v zemi. Rostlina totiž dokáže pustit kořínky i ze stonku, který je pod zemí a je pak silnější a lépe vám urodí. Pokud sázíte do truhlíku nebo květináče, postupujte stejně, ale sázejte rostliny svisle, nikoliv šikmo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu