Pes je skutečný přítel člověka, sdílí s ním dokonce i jeho stres

 Mazlíčci 
01. června 2021 15:24 / Ema Maxová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Tým švédských etologů přišel s překvapivým závěrem  Depositphotos
Pouto mezi člověkem a psem je opravdu velmi silné a ví to každý, kdo pejska má. Podle zveřejněné studie psi sdílí s člověkem dokonce i jeho stres. Vědci se během výzkumu zaměřili na hormony, které se při stresu uvolňují.

Tým švédských etologů přišel s překvapivým závěrem svého výzkumu prováděného na psech. Podle jeho výsledků totiž psi sdílí také stres jejich majitelů. Vědci na to přišli za pomoci analýzy hormonů, které se uvolňují při stresu.

Hormon s názvem kortisol je spojený se stresem, protože se ve stresových situacích vyskytuje v krvi a jeho stopy se dají najít i ve vlasech, kde se usazuje. Díky tomu mohou vlasy napovídat, jak moc se daný člověk stresuje.

Vědci během rozsáhlého výzkumu sledovali celkem 57 psů a jejich majitelů. Díky tomu zjistili, že množství kortisolu ve vlasech majitelů velmi přesně odpovídá množství tohoto hormonu v psí srsti.

„Je to poprvé, co jsme pozorovali dlouhodobou synchronizaci v úrovni stresu mezi dvěma odlišnými druhy. Něco takového jsme mezi lidmi a psy zatím neviděli,“ uvedla etoložka Lina Rothová

Vědci se také pokoušeli zjistit, jak moc ovlivňuje stres celkový životní styl jejich majitelů. Většina psů, kteří byli podrobeni výcviku, vykazovala větší množství stresu oproti těm, kteří žili v poklidném domácím režimu. 

Vědci také zjistili, že psi neurotických majitelů mají tohoto hormonu méně. Zdůvodnili to především tím, že tyto osoby se častěji mazlí se psy, aby se sami zbavili stresu, a proto mají jejich mazlíčci stresového hormonu méně než jejich páni. Dále čtěte: Důvody, proč někteří psi štěkají příliš často.

Témata: stres, empatie, láska
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu