Malování na hrnky či talíře akrylovou barvou. Skvělá zábava i dárek

 Ostatní 
04. července 2021 11:08 / Veronika Prášilová
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Nad hrnečkem "pro tátu" i silný chlap uroní slzu Depositphotos
V obchodech nebo na internetu se dá dnes koupit vše včetně nejrůznějších pomalovaných hrnků, talířů, mís, váz a dalších keramických věcí. Nic však nepředčí vlastnoruční výrobek, který bude skvělou památkou na chvíle zábavy s rodinou, případně unikátním dárkem pro vaše blízké.

Přinášíme podrobný návod na malování akrylovými barvami, které jsou velmi efektní a především trvanlivé.

Než se pustíte do díla

Akrylová barva je barva na vodní bázi. Tuto barvu lze aplikovat na jakýkoli keramický výrobek bez vypalování v peci. Akrylové barvy jsou levné a snadno je najdete v on-line nebo místních obchodech. Než začnete, připravte si k ruce:

  • akrylové barvy
  • štětce
  • malířskou pásku
  • technický líh nebo alkohol
  • tužku a gumu
  • paletu nebo papírový talíř
  • noviny
  • papírové ručníky nebo hadřík
  • vodu

Akrylová barva se po zaschnutí špatně odstraňuje, proto raději pokryjte celý pracovní prostor novinami. Vezměte paletu nebo papírový talíř a připravte si barvy. Můžete si také namíchat různé odstíny barev. Připravte si jen takové množství barev, které spotřebujete. Předmět, dále budeme pro ilustraci hovořit o hrnku, důkladně umyjte v saponátu, opláchněte vodou a utřete do sucha.

Tužkou si na hrnek naznačte vzor nebo písmo. Pokud uděláte chybu, použijte mazací gumu. Můžete použít i malířskou pásku. Ponořte štětec do čisté vody a osušte jej měkkým hadříkem. Poté naberte štětcem barvu a namalujte na hrnek, co chcete. Pokud chcete malovat větší plochy, například barvu pozadí, použijte tlustý plochý štětec. Pokud pracujete na menší ploše či malujete detaily, použijte tenký kulatý štětec. Chcete-li získat výraznější barvy, přidejte na svůj design druhý nátěr.

Zaschnutí a vytvrzení barvy

Chcete-li hrnek přirozeně vysušit, umístěte jej na noviny a uložte na chladném a suchém místě. Nedotýkejte se barvy a nechte ji alespoň 24 hodin vyschnout. Pokud byste chtěli odstranit například rozmazanou část, použijte hadřík namočený v technickém lihu či alkoholu. Postupujte pomalu a opatrně. Poté dejte hrnek na plech nebo rošt trouby. Zapněte ji na přibližně 175 stupňů Celsia a nechejte barvu vytvrdit asi 30 minut. Po vychladnutí malovaný hrnek řádně umyjte teplou vodou se saponátem a můžete jej začít používat.

Další techniky malování

Je více možností, jak malovat na keramické předměty. Například existují speciální fixy na keramiku. Jsou o různých tloušťkách, silnější se používají na větší plochy, tenké na detaily. Použít se dají i laky na nehty a další metody, které si popíšeme zase někdy příště. Pokud již nebudete mít na co malovat, přineste si z venku oblázky a vyzkoušejte v současné době velmi populární zábavu – malování na kamínky.

Zdroj: ceramices.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu