Pokud chcete, aby vám vánoční kaktus vykvetl mezi svátky, držte se osvědčeného postupu

 Ostatní 
19. listopadu 2020 09:08 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Při správné péči vám vánoční kaktus vykvete skutečně na Vánoce Depositphotos
Vánoční kaktus se společně s vánoční hvězdou stal u nás oblíbeným symbolem vánočních svátků. Aby nás o Vánocích potěšil svými krásnými květy, je třeba mu věnovat náležitou péči.

Vánoční kaktus nemá své jméno náhodou. Je to tím, že právě v období vánočních svátků v našich podmínkách kvete. Pravděpodobně už jste se někdy nechali zlákat a jeden exemplář jste si domů pořídili. Pokud vám po odkvetení už nikdy nevykvetl, pravděpodobně to bylo tím, že jste mu nevěnovali potřebnou péči.

Klidové období

Je naprosto klíčové, aby měl vánoční kaktus dostatek odpočinku v takzvaném klidovém období, které by mělo trvat zhruba šest týdnů před vánočními svátky. Po tuto dobu nechte kaktus na nějakém chladnějším a temném místě. Teplota by se měla pohybovat optimálně mezi 12 a 16 stupni Celsia. Ideálním místem je nevytápěná chodba či místnost, kde zatáhnete žaluzie.

Zálivku raději omezte

V klidovém období je také důležité omezit zálivku. Bohatě postačí, když kaktus zalijete jednou za dva týdny, vždy se před tím však ujistěte, že je substrát už úplně suchý.

Jelikož ale tento kaktus pochází původně z tropického pralesa, potřebuje vlhký vzduch. Optimální je, když aspoň čas od času, ale klidně i každý den, lehce porosíte. Asi nejlepší je k tomu využít mechanický rozprašovač, který ostatně využijete i při péči o další rostliny.

Když se objeví poupata

Jakmile se na koncích stonkových článků objeví poupata, začněte kaktus zalévat jednou týdně a přihnojujte tekutým hnojivem. Ideálně zvolte hnojivo přímo určené pro kaktusy, pokud však zvolíte jiné, dejte si pozor na to, aby neobsahovalo vápník.

Jakmile se začnou poupata rozvíjet, přemístěte rostlinu do vytápěného pokoje. Dejte však pozor na to, aby teplota v místnosti nepřesahovala 20 stupňů Celsia a v žádném případě nepřemisťujte příliš brzy. Optimální je tak týden před Vánocemi. V opačném případě se může stát, že kaktus odkvete ještě před vánočními svátky.

Místo, na které kaktus přemístíte, volte pečlivě. Až do odkvetení by se totiž s kaktusem nemělo vůbec hýbat. Pokud s ním budete ještě dodatečně manipulovat, je zde velké riziko, že vám všechna poupata opadají a s květy se v tomto roce můžete nadobro rozloučit.

Co potom

Až bude kaktus na svém definitivním místě, je stále třeba věnovat mu pozornost. I když s ním nebudete manipulovat, je zde možnost, že poupata začnou opadávat. Důvodem by mohl být příliš suchý vzduch. V takovém případě začněte rostlinu častěji rosit. Pokud možno ale nestříkejte vodu přímo na květy, aby se na nich neudělaly skvrny.

Jakmile po svátcích kaktus odkvete, oberte z něj všechny zvadlé a uschlé květy a přemístěte ho zpět na klidové místo a opět omezte zálivku a přestaňte hnojit. Tentokrát ho nechte v klidu až do jara.

Přibližně jednou za tři roky je také dobré kaktus přesadit. Jelikož vánoční kaktus nemá změny moc rád, postupujte nanejvýš opatrně. Optimální je na začátku března rostlinu i se starou zeminou přemístit do nového květináče a dosypat novým substrátem, ideálně tím, který je přímo určen pro kaktusy. Jak na zazimování ostatních kaktusů, se dočtete zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu