K určení kyselosti půdy vám stačí jednoduchý test
Zahradničení je tak trochu alchymie. Někdy člověk musí hodně bádat a zkoumat, co které rostlince vyhovuje, jaká zálivka, hnojení, světelné podmínky a nebo půda. Právě v ní často tkví tajemství celého pěstitelského úspěchu. Víte, co by vše měla obsahovat a v jakém poměru, aby byla opravdu kvalitní?
Jílovitá nebo písčitá
Jednoduchým testem můžete zjistit, zda na vaší zahradě převažuje jílovitá nebo písčitá půda. Vezměte do rukou trochu vlhké zeminy a zmáčkněte ji. Pokud je v ní převaha písku, bude se drolit a neslepí se. Naopak jílovitá půda se vám stlačí do konzistentní mazlavé hmoty, která drží dobře tvar a nerozpadá se. Ideální půda je taková, která má od každého něco. Měla by se trochu lepit, ale při doteku se rozpadnout.
Propustnost
To je další důležitá vlastnost půdy, díky níž můžete zjistit, na kolik je schopna zemina udržet vláhu, která je tolik důležitá pro rostliny. Zatímco písčitá vám neudrží ani moc vody a už vůbec ne živiny, jílovitá zase naopak vytvoří krustu bahnité vrstvy. Ani jedno ale není správné.
Kyselá nebo zásaditá
Dalším důležitým kritériem pro úspěšné zahradničení je kyselost, nebo-li pH půdy.
Každá rostlina totiž potřebuje jiný druh zeminy. Například rododendrony, azalky, borůvky a brusinky či vřesy milují kyselou zeminu. Naopak zásaditá (alkalická) je ideální pro čemeřici, plamének, mochnu nebo karafiáty, zvonky, šeřík, zimolez či hortenzie. Konkrétně u hortenzií můžete měnit barvu právě díky změně kyselosti půdy. Jak na to jsme psali zde.
Domácí testování
Samozřejmě že to, jakou půdu doma máte, vám nejlépe napoví klasické lakmusové papírky, které se dají sehnat v kterékoliv lékárně nebo i drogeriích. Ale pH lze také odhadnout podle výskytu plevelů. Máte-li na zahradě šťovík, přesličku nebo jitrocel, pak vězte, že tyto rostliny preferují kyselou půdu. V alkalické zemině zase hojně roste například hořčice nebo komonice. Kyselost půdy si také můžete ověřit takovým menším domácím pokusem. Do dvou misek dejte trochu zeminy. Do jedné přidejte ocet, do druhé sodu a čekejte na reakci. Pokud vám zareaguje ocet, máte půdu kyselou, pokud sodu, jde o zásaditou půdu. Jestliže se nestane vůbec nic, mohlo by se jednat o neutrální pH, které je ideální pro většinu rostlin.