Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej

 Ostatní 
14. dubna 2024 11:22 / Ema Maxová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Jednoduchý fígl vás zbaví mastnoty v kuchyni Depositphotos
Mastnota, především ta zažraná, dokáže nejednu hospodyňku potrápit. Obyčejný nebo i speciální mycí prostředek s houbičkou často svou práci neodvede. Vrstva mastnoty se stane ještě lepivější a houbičku můžete hodit rovnou do koše. Existuje však zajímavé řešení, které dokáže i silnou vrstvu zaschlého oleje poměrně snadno odstranit.

V tomto případě nezáleží, zda budete odstraňovat mastnotu z kachliček, sporáku, digestoře nebo trouby. Jakmile tento postup vyzkoušíte, příště nebudete mít potřebu experimentovat s jinými.

O čistotu v kuchyni se můžete starat sebevíc, přesto se úporné mastnoty, nejčastěji na stěně za sporákem, asi nikdy dokonale nezbavíte. Když se na ni ještě nalepí prach, bývá problém ji odstranit. Totéž platí například také o digestoři, na kterou prská olej při smažení, nebo se na ní usazují mastnoty z výparů při vaření polévek. Této zašlé špíny se velmi špatně zbavuje, přesto existuje řešení.

Vytloukat klín klínem

Jistá americká odbornice na úklid popularizuje postup, který jde na čištění odolné mastnoty pomocí asi nejneočekávanějšího prostředku – oleje. Na svůj fígl používá minerální olej, vystačíte si ale i s běžným kuchyňským olejem. Čerstvý olej totiž působí na ten zaschlý jako rozpouštědlo. Na skvrny jej nanese papírovou utěrkou, nechá působit a setře čistou utěrkou. Místo poté odmastí a dočistí houbičkou namočenou v teplé vodě a s trochou mycího prostředku. Pojďme se tedy podívat co budete potřebovat a jaký je postup tohoto snadného triku.

Co budete potřebovat:

 • Rostlinný olej (například olej na vaření, olivový olej nebo kokosový olej)
 • Čistý hadřík nebo utěrku
 • Horkou vodu
 • Tekuté mýdlo nebo saponát na nádobí
 • Mycí houbu
 • Gumové rukavice

Postup:

 • Nalijte trochu rostlinného oleje na čistý hadřík nebo utěrku. Nepoužívejte příliš mnoho oleje, stačí malé množství.

 • Jemně třete olejovým nasáklým hadříkem mastné povrchy, které chcete vyčistit.

 • Nechte olej působit na povrchu po dobu několika minut. To umožní oleji rozpustit mastnotu.

 • Začněte jemně třít povrch s olejem pomocí čistého hadříku. Měli byste vidět, jak mastnota a nánosy odcházejí. Pokud je to potřeba, můžete přidat více oleje a pokračovat v tření.

 • Po odstranění mastnoty umyjte povrch horkou vodou a mýdlem nebo saponátem. Použijte mycí houbu, která pomůže snadněji odstranit zbytky oleje a mastnoty.

 • Po dokončení čištění důkladně opláchněte povrch horkou vodou a osušte ho čistým hadříkem nebo utěrkou.


Tento trik s olejem je šetrný k životnímu prostředí a lze ho použít na různé povrchy v kuchyni. 

Osvědčená čistící trojkombinace

Vyzkoušet můžete také klasickou čisticí trojkombinaci připravenou z teplé vody, jedlé sody a octa. Díky ní mastnota spolu s prachem mizí raz dva. Tento čistič můžete použít také na chromované či nerezové doplňky.

Autorský článek, další zdroj: Blue Spruce Maids.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít