Kabátek dokážeme dát domu sami. Stačí jen vědět, jak na to

 Dílna 
12. prosince 2014 04:59 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cena omítky závisí nejen na velikosti plochy, ale i na pracnosti jednotlivých detailů. I s nimi musíme při plánování počítat. ceskyinternet.cz
Také už jste se s tím setkali? Objednáme si partu omítkářů a dorazí spolek cizinců, kteří toto řemeslo viděli možná z rychlíku. Tak to si můžeme rovnou obléknout svůj domeček sami, a většinou mnohem kvalitněji a rychleji. Stačí jen trocha šikovnosti a hlavně informací, jak na to. Důležitý je i správný výběr materiálu.

Cena omítky závisí nejen na čtverečních metrech, ale i na pracnosti jednotlivých detailů. Pokud chceme zjistit alespoň přibližné náklady, spočítáme čtvereční metry omítaných ploch, přičemž stropy počítáme zvlášť. Do celkové ceny se započítává vyšší pracnost při omítání hran, rohů, koutů a stropů.

Rovnost podkladu také hraje svou roli. Pokud podklad není rovný, cena omítky bude vyšší. Před nákupem omítkové směsi je tedy důležité důkladně si promyslet, jaký typ podkladu budeme omítat a jak silná vrstva bude třeba na vyrovnání případných nerovností. Dalším faktorem, který výši rozpočtu ovlivňuje, je nutnost použít pomocné lešení. Nesmíme zapomenout ani na rohové lišty a armovací skleněné textilie.

Kvalita omítky se odvíjí od kvality zhotovení jednotlivých vrstev omítky. Když se mluví o vrstvách, nejčastěji se setkáme s dělením na tři části: postřik, jádro a štuk. Plochy povrchů konstrukce je třeba před omítáním důkladně očistit od prachu a nečistot. V klimaticky nepříznivém prostředí, kde je dlouhodobě sucho, musíme podklad navlhčit.

Omítky vytvářejí na konstrukci souvislou vrstvu o tloušťce 10 až 30 milimetrů. Abychom dosáhli kvalitního výsledku, doporučuje se používat certifikované materiály, které prošly autorizovanou zkušebnou, a používat je pouze na konstrukce, pro které jsou určeny.

Kromě toho musíme dodržet technologický postup, stanovený výrobcem zvoleného typu omítky nebo celého systému. Podklad musí být co nejrovnější, proto dírky a prohlubně vyplníme maltou. Velké nerovnosti začistíme a necháme zatvrdnout minimálně pět dní.

Pokud ze zdiva vystupuje jiný materiál, například ocel, beton, dřevo či polystyren, musíme ho překrýt drátěnou či sklotextilní síťovinou tak, aby přesahovala alespoň 10 centimetrů přes cihelný podklad.

Rychlost dnešní doby se nevyhýbá ani omítkám a celému procesu omítání, přesto se nevyplácí nic uspěchat. Následné komplikace nás totiž budou stát více času a peněz než dodržení technologického postupu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky