Fládrujte, co jen můžete! Vypadá to skvěle!

 Dílna 
06. února 2016 10:39 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Fládrování je imitace dřeva, který si zvládnete vytvořit ve své dílně svépomocí.  Internet
Stačí dva odstíny barev a gumová stěrka a starší dřevěný nábytek může znovu zdobit byt i chalupu – fládrování je technika původně používaná k renovaci dřevěného nábytku a dveří, nebo jako levnější náhrada dýhování, dnes je možno pomocí kousku šikovné gumy a dostatku trpělivosti napodobit kresbu dřeva i na takových materiálech jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast nebo plech.

Jaké štětce budeme potřebovat?


Můžeme použít speciální štětce – klasický je štětec z koňských žíní, který má rozměry kolem 30 cm. Lze ovšem zakoupit jakýkoli štětec, určený k natírání dveří a oken. Budeme také potřebovat i speciální stěrku, kterou se tvoří tak zvaná léta, aby dveře působily co nejvěrohodněji, jako z pravého dřeva.

Pracovní postup renovace:


1.Na začátku je třeba odstranit, nejlépe opálit, původní nátěr. Pokud nepraská a neolupuje se, je zbytečné barvu opalovat, stačí povrch pouze odmastit. Například rychle přejet (ale nedrhnout) hadrem namočeným nitroředidlem. Opálené dveře i původní nátěr je třeba přebrousit, zatmelit a znovu přebrousit do roviny.

2. Pro zatmelení postačí trocha disperzního nebo akrylátového tmelu. Pak přijde na řadu základní nátěr. Odborníci upřednostňují syntetické barvy (např. S2000), jejichž životnost je prý delší než výdrž barev ředitelných vodou. Základní nátěr je nutné po zaschnutí opět přebrousit. Na něj naneste podkladovou barvu.

3. Po zaschnutí podkladové barvy světlejšího odstínu následuje jemné přebroušení a poté vlastní fládrování: Letokruhy se dají namalovat tmavší barvou pomocí malého štětečku, ale efektnější je práce s fládrovacím hřebínkem nebo stěrkou, který dokáže vytvořit věrohodnou iluzi dřevěné struktury.

4. Pro delší životnost nátěru je možné nalakované dveře (tentokrát bez předchozího broušení) natřít lazurovacím lakem, který vytvoří ochrannou vrstvu na barvě. Pokud jste s barvou dveří spokojeni, použijte bezbarvý lak. Zvolíte-li zatónovaný odstín laku, můžete dveře ztmavit nebo jim dát nádech do zelena, červena apod.

Nemusíte zůstávat jen u barev, napodobujících dřevo, pěkně bude kresba stěrkou vypadat i v kombinaci pastelových barev se sytějšími odstíny základních barev.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu