Bez kladiva se neobejdeme

 Dílna 
05. října 2014 12:23 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Luxusní tesařské kladivo bude ozdobou každé dílny.  Picard
I když nejste zrovna domácí kutil, rozhodně občas potřebujete zatlouct hřebík, poklepat na dláto, abyste odštípli kus dřeva nebo zdiva, bouchnout do dvou polovin cvočku, aby měli zapínání bundy zase funkční. Kladivo patří tedy k pilířům i té nejmenší domácí dílničky.

Nejčastěji půjde o ty hřebíčky – při koupi a montáži nového nábytku i při věšení dekorací na stěnu. Na to byste měli mít doma kladívka dvě, menší a větší. Pro univerzální použití v domácnosti se nejlépe hodí takzvané zámečnické kladivo, mějte tedy po ruce jedno půlkilové a jedno kilové. Toto kladívko má ocelovou hlavu na jedné straně čtvercového půdorysu, na druhé straně je hranol skosený.

Pro potřebu poklepání třeba na dlaždičky, když je nepíte na stěnu, při lepení dvou kusů dřeva k sobě nebo i při tom probíjení látky dvěma polovinami cvočku se ocelové kladívko nehodí, tady mnohem lépe využijeme palici, ta má hlavici z tvrzené pryže nebo ze dřeva.

Pro pohodlnější práci s kladivem i palicí se prodává nářadí s odpruženým topůrkem. Důležitější ale je, aby topůrko a hlava kladiva byly pevně spojené. Někdy k tomu slouží klínek zaražený do otvoru pro usazení hlavy, modernější je ale pevné spojení, například zalití do plastu nebo slisování obou částí kladiva dohromady a zajištění epoxidovým lepidlem.

Při zatloukání je nejdůležitější začátek práce, tedy okamžik, než se hřebík v materiálu rovně a pevně zachytí. Jako pomůcka může posloužit kladívko s mírně magnetickou hlavou a speciální drážkou. Hřebík se na hlavici zachytí a pak ho snáz zafixujete od materiuálu.

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet